18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Żniwo choroby

Straszliwy, późny skutek Covid-19. Będziecie wstrząśnięci

24.02.2021  07:49
Covid-19: Objawy u ozdrowieńców
Covid-19: Objawy u ozdrowieńców Fot: MAD.vertise.cov/Shutterstock

Covid-19 na rok zamknął nas w domach, a ozdrowieńcy mogą mówić o wielkim szczęściu, że nie stracili życia w walce z chorobą. Niestety, jakiś czas po powrocie do zdrowia, czekają na nich straszliwe, późne skutki działania koronawirusa na organizm. 

Covid-19 to straszna i przede wszystkim nieprzewidywalna choroba. Nawet osoba, która łagodnie przechodzi zakażenie koronawirusem - nagle może znaleźć się na skraju życia i śmierci. 

Ci, którzy bez problemów przechorowali Covid-19 mogą odetchnąć z ulgą i mówić o wielkim szczęściu. Niestety, nawet ozdrowieńcy po dłuższym czasie od powrotu do zdrowia - mogę się ciężko rozczarować.

Okazuje się, że Covid-19 ma pewien późny, przykry wpływ na nasz ogólny stan. O co chodzi? Jak wynika z badań naukowców, ponad co piąty pacjent po przechorowaniu COVID-19 zmaga się z wypadaniem włosów w ciągu 6 miesięcy od zakażenia. Na ten problem bardziej narażone są kobiety.

Covid-19 powoduje wypadanie włosów

Analizujący wnikliwe badania naukowcy odkryli, że łącznie 359 pacjentów z 1655 cierpiało na wypadanie włosów. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "The Lancet". Inne, długotrwałe i przykre objawy dawnego Covid-19, to: zmęczenie, duszność, zawroty głowy i ból stawów. Eksperci nie potrafią na razie wytłumaczyć, czemu tak cierpimy, kiedy choroba już minie.

Powyższa analiza została przeprowadzona między 7 stycznia a 29 maja 2020 r. Sześć miesięcy po wyzdrowieniu i wypisaniu ze szpitala ponownie przeprowadzono z nimi wywiady i przedstawiono im kwestionariusze, w których zapytano ich o objawy i jakość życia. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie określić, czy takich objawów nie ma więcej.

W tym momencie NHS wymienia ich aż czternaście oznak tzw. "długiego COVID", są to m.in. skrajne zmęczenie, ból w klatce piersiowej, trudności w zasypianiu, depresję, niepokój, uczucie mrowienia. 

Zdecydowanie lepiej dołożyć wszelkich starań, by nie rozłożyć się na tę straszliwą chorobę.

Czytaj także
Przeczytaj więcej