18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

warto zarwać nockę

Superksiężyc i maksimum roju Perseidów! Nadciąga spektakularna noc

08.08.2022  21:29
Nadciąga Pełnia Czerwonego Księżyca
Nadciąga Pełnia Czerwonego Księżyca Fot: Shutterstock

Czerwony Księżyc, superksiężyc i maksimum roju Perseidów w jednym! W sierpniu czeka nas wyjątkowo spektakularna pełnia księżyca.

To będzie piękny i wyjątkowy czas. Już 12 sierpnia czeka nas sierpniowa pełnia księżyca. Już samo to zjawisko zawsze zachwyca, tym razem nałoży się w czasie z innym wspaniałym widowiskiem - maksimum roju Perseidów!

Sierpień to miesiąc "spadających gwiazd". To właśnie wtedy mamy szansę zaobserwować nie pojedyncze smugi na niebie, a całą ich masę. O ile tylko niebo mamy bezchmurne, można zachwycić się wspaniałą naturą, a może nawet, jak w dzieciństwie, pomyśleć jakieś życzenie...

Superksiężyc i wyjątkowa pełnia

W nocy z dwunastego na trzynastego sierpnia nastąpi kumulacja roju Perseidów, a księżyc będzie świecił jasno, powoli wychodząc z pełni. Pełnię osiągnie 12 sierpnia o godzinie 3.36. Wielkiego, okrągłego i jasnego satelitę będziemy mogli oglądać jednak już kilka godzin wcześniej.

Co więcej, po raz ostatni w tym roku na niebie rozbłyśnie superksiężyc. Co to oznacza? Mówiąc jak najprościej, srebrny glob osiągnie najmniejszą możliwą odległość od Ziemi, przez co obserwowany przez ludzi będzie dużo większy, niż zwykle i zaświeci nawet o 30 procent jaśniej.

Czerwony Księżyc w sierpniu

Sierpniowa pełnia, całkiem jak każda inna pełnia w roku, ma oczywiście jakąś konkretną nazwę, a nawet kilka. Tym razem czeka nas Pełnia Czerwonego Księżyca, która bywa także nazywana Pełnią Zbożową, Zielonej Kukurydzy czy Jesiotrów. Wszystkie te nazwy zostały nadane przez mieszkańców różnych zakątków świata. Do Polski i Europy najbardziej pasuje Pełnia Zbożowa, z uwagi na trwające waśnie żniwa.