Koszmar nadejdzie latem

Susze, gargantuiczne podwyżki, plaga kleszczy. Tragiczne skutki braku zimy

28.02.2020  21:56
Susze, gargantuiczne podwyżki, plaga kleszczy. Tragiczne skutki braku zimy
Susze, gargantuiczne podwyżki, plaga kleszczy. Tragiczne skutki braku zimy Fot: Shutterstock/Tinnakorn jorruang

Lato przyniesie nam dramatyczne rzeczy. Susze, gigantyczny skok cen żywności, plaga kleszczy - to wszystko czeka nas przez fakt, że nie było w tym roku typowej zimy. 

Mnóstwo ludzi cieszyło się, że nie ma w tym roku klasycznej zimy. Jeśli ktoś nie przepada za chłodem, to teoretycznie taka sytuacja miała same plusy. Nic bardziej mylnego! Przez brak zimy czeka nas lato grozy.

Latem spadną na nas wszelkie "plagi egipskie". Susza pięćdziesięciolecia, gigantyczny skok cen żywności spowodowany nieurodzajem i plaga kleszczy - z tym będziemy się zmagać, kiedy słońce zaświeci najmocniej.

Lato grozy. Brak zimy nas zgniecie

Natura totalnie oszaleje. Wszystko przez to, że styczeń 2020 roku był piątym najcieplejszym styczniem w Polsce w ostatnich 50 latach (1971-2020). Zdecydowanie najbardziej katastrofalny dla nas wszystkich będzie brak wody.

To, co w pierwszej chwili odczujemy, co odczuje przyroda, to będzie brak wody. Jej deficyt jest już zauważalny od wielu lat. Ubiegłoroczna susza i temperatury bliskie 40 stopniom, jesień właściwie bez opadów i bezśnieżna zima. Deficyt wody będzie się nam więc ciągle pogłębiał

– wyjaśnia Jarosław Zając, nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów SuperExpressowi.

Do tego poza brakiem wody, w oczy może zajrzeć nam bezlitosny głód.

Jeśli rośliny przy tych obecnych dodatnich temperaturach rozpoczną proces wegetacji i przyjdą przymrozki, a tego w lutym czy marcu wykluczyć nie można, to niestety ten plon zostanie bezpowrotnie stracony. Jeżeli w tej chwili zakwitną nam jabłonie, albo inne drzewa owocowe, a niskie temperatury spowodują obmarznięcie kwiatów, to oznacza zdecydowanie niższe plony, a to na pewno odbije się w naszych kieszeniach jesienią, kiedy ceny poszybują w górę

– tłumaczy również nadleśniczy.

Poza dodatkową plagą kleszczy, czeka nas jeszcze walka z tysiącami muszek i komarów. To nie będzie sielskie lato, nie mamy co do tego wątpliwości. 

Przeczytaj więcej
Komentarze