18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lepiej się obserwować

Swędzenie skóry Ci doskwiera? To zwiastuje dramat

21.01.2021  09:16
Swędzenie jest niebezpieczne
Swędzenie jest niebezpieczne Fot: Image Point Fr/Shutterstock

Swędzenie skóry jest popularnym objawem w czasie zimnych pór roku. Niestety, czasami może zwiastować prawdziwy dramat. Lepiej uważnie się obserwować. Nasz organizm daje nam znać w porę o potrzebie zadbania o jego kondycję.

Swędzenie skóry często jest bagatelizowane. Zwłaszcza w czasie zimnych pór roku, kiedy działanie niskiej temperatury wpływa na nas niekorzystnie - mamy skłonność do używania kremu i ignorowania dolegliwości. Tymczasem może ona zwiastować dramat.

Swędzenie skóry to często objaw, który świadczy o złej formie nerek i wątroby. Zwłaszcza jeśli mocno swędzi nas szyja, powinniśmy się nad tym przykrym odczuciem pochylić z uwagą. Wątroba jest narządem nieunerwionym, więc o wszelkich problemach daje nam znać innymi objawami, niż bolesność brzucha. Dla wielu laików w dziedzinie medycyny jest to nie tylko mylące, ale również zabójcze.

Swędzenie skóry jest zabójcze

Swędzenie skóry może świadczyć o chorobach cholestatycznych. Są to schorzenia polegające na zastoju żółci i nieprawidłowej pracy wydzielniczej wątroby. Obok zaburzeń trawiennych i powiększenia wątroby oraz śledziony to zdecydowanie jeden z najczęstszych objawów to świąd skóry.

Poza tym takie swędzenie może świadczyć o zapaleniu nerek, niewydolności nerek, a także innych patologicznych zmianach w obrębie funkcjonowania tych narządów. Jeśli od dłuższego czasu denerwuje nas świąd w okolicy szyi lub na innych częściach ciała, to warto odpowiednio się przebadać. Kontrolny zestaw podstawowych badań to zawsze oznaka odpowiedniej troski o własny stan zdrowia.

Zdarza się też, że uczucie swędzenia bierze się z naszej psychiki, a nie z realnego, istniejącego problemu. Wtedy również warto skonsultować się ze specjalistą, zanim znacząco obniży się jakość naszego życia. Dbanie o siebie w dzisiejszych czasach to absolutna konieczność i jedyna słuszna droga.

Czytaj także
Przeczytaj więcej