18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czeka nas dramat?

Syberia się... ROZTAPIA. 48 stopni Celsjusza, będzie katastrofa?!

25.06.2021  15:30
Syberia się topi
Syberia się topi Fot: Bernhard Staehli/Shutterstock

Syberia kojarzy nam się z zimnym miejscem skutym lodem. Niestety, z uwagi na zmiany klimatyczne ten obszar zmienia się w Afrykę. Temperatury nawet tam potrafią sięgać kosmicznych wartości. Czeka nas zagłada?

Syberia już niedługo będzie gorąca niczym tropiki? Naukowcy zaangażowani w Program Obserwacji Ziemi Komisji Europejskiej Copernicus publikują regularnie wstrząsające zdjęcia satelitarne pokazujące szokujące zjawiska pogodowe na tym obszarze globu.

Syberia się... topi?!

W minioną niedzielę za kołem podbiegunowym północnym temperatury dobiło do... 48 stopni Celsjusza! To rekord upałów w tej części świata, który nie padł jeszcze nigdy wcześniej od początku pomiarów. 48 stopni Celsjusza było w Wierchojańsku, zaś we wsi Saskyłach w Jakucji termometry wskazały 31,9 stopnia Celsjusza. Z uwagi na takie zmiany pogodowe wieczna zmarzlina topnieje, a katastrofa klimatyczna jest niestety coraz bliżej.

Jeśli Syberia realnie zmieni się w Afrykę, jakie to będzie miało konsekwencje dla nas wszystkich? Stopnienie wiecznej zmarzliny zdecydowanie doprowadzi do mocniejszego nakręcenia mechanizmu ocieplenia klimatu. Wszystko dlatego, że topniejący lód uwalnia do atmosfery gazy cieplarniane.

Warto podkreślić, że ilość węgla czającego się pod lodem Syberii jest większa od tej, jaką ludzkość wyemitowała do atmosfery od 1880 roku. Jakby tego było mało, nawiedzające nas fale upałów coraz częściej powodują pożary lasów. To również zdecydowanie nam nie pomaga.

Myślicie, że sami sobie zgotowaliśmy koniec świata nie dbając o planetę, na której przyszło nam żyć?

Czytaj także
Przeczytaj więcej