18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ambitnie!

Szczepienia pięciolatków jeszcze jesienią. Zapadły pierwsze decyzje

13.09.2021  13:30
Pfizer chce szczepić dzieci
Pfizer chce szczepić dzieci Fot: stanislave/Shutterstock

Eksperci z USA przewidują, że Pfizer otrzyma wkrótce zgodę na szczepienia dzieci od piątego roku życia. Na przyspieszenie procedur pozwoli tak zwany tryb awaryjny.

Jak informuje Reuters, amerykańscy urzędnicy są przekonani, że szczepionka Pfizera dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat zostanie zatwierdzona w ciągu kilku tygodni.

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19

Według władz Pfizera rezultaty badań klinicznych z udziałem dzieci ukażą się pod koniec września. Jeśli Federalna Agencja Leków (FDA) nie będzie miała zastrzeżeń, to możliwe, że podawanie szczepionki małoletnim będzie mogło ruszyć jeszcze w październiku.

Już przygotowujemy produkcję. Szczepionka jest ta sama, ale w mniejszej dawce. Wygląda to dobrze, wszystko idzie zgodnie z planem - informuje zarząd Pfizera.

Pfizer oraz Moderna prowadzą również badania wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Aplikowanie mniejszych dawek szczepionki najmłodszym ma chronić przed wystąpieniem niepożądanych efektów ubocznych, lecz lekarze podchodzą sceptycznie do tego pomysłu.

Należy pamiętać, że dzieci to nie są mniejsze wersje dorosłych. Ich układ odpornościowy i metabolizm różni się od tego, który mają osoby dorosłe. Dlatego właśnie prowadzone są bardzo dokładne badania, aby upewnić się, że podawana dzieciom dawka jest odpowiednia, co pomoże wykluczyć wszelkie niespodzianki - stwierdził dyrektor National Insstitutes of Health, Francis Collins.

Dzieci zwykle COVID-19 przechodzą łagodnie, dlatego część specjalistów podważa sens podawania im preparatu.