18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ważne!

Szczepienie na Covid-19 TYLKO PO POŁUDNIU

08.12.2021  19:31
Szczepienie na Covid-19
Szczepienie na Covid-19 Fot: Studio Romantic/Shutterstock

Szczepienie na Covid-19 należy przyjąć po południu! Takie najnowsze ustalenia mogą być przełomowe dla wszystkich tych, którzy jeszcze czekają na otrzymanie dawki preparatu chroniącego przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem. 

Szczepienie na Covid-19 to procedura wielokrotnie ratująca życie i zdrowie wielu ludzi. Chociaż obecnie dostępne w Polsce szczepionki nie chronią w pełni przed zakażeniem, to z całą pewnością zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Specjaliści po wielu miesiącach obserwacji ludzkiego organizmu i jego reakcji na przyjęcie preparatu ustalili, kiedy najlepiej szczepić się na koronawirusa. Jedna pora dnia jest szczególnie korzystna dla naszego ciała.

Zobacz także

Szczepienie na Covid-19 tylko po południu!

Jeśli się szczepić przeciwko Covid-19 to po południu, nie rano — tak przekonują naukowcy z Bostonu i Oksfordu. Wyniki ich analiz, opublikowane właśnie w czasopiśmie "Journal of Biological Rhythms" wskazują na to, że po szczepieniu w późniejszej fazie dnia poziom przeciwciał podnosi się szybciej. To wyjątkowo cenna informacja!

Aktywność naszego układu odpornościowego podlega zegarowi biologicznemu tak samo, jak wszystkie inne procesy zachodzące w ludzkim organizmie. "Wyniki naszych badań dowodzą, że pora dnia, w której odbywa się szczepienie, wpływa na reakcję organizmu, to może mieć znaczenie z punktu widzenia optymalizacji skutków działania szczepionki przeciwko Covid-19" - mówi współautorka pracy, dr Elizabeth Klerman z MGH.

Naukowcy prowadzili swoje obserwacje wśród 2190 pracowników służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, którym po szczepieniu pobierano krew. Analizowano potem poziom przeciwciał w zależności od szczepionki (Astra Zeneca lub Pfizer), pory szczepienia, wieku, płci i liczby dni, które upłynęły od zaszczepienia. W ten sposób ustalono, że poziom przeciwciał jest wyższy u osób, które szczepiły się w drugiej połowie dnia. 

Zobacz także