18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga!

Bez szczepienia przeciwko grypie WYLECISZ Z PRACY?

16.09.2020  14:19
Szczepienie na grypę może być obowiązkowe
Szczepienie na grypę może być obowiązkowe Fot: alessandro guerriero/Shutterstock

Szczepienie przeciwko grypie będzie obowiązkowe do tego stopnia, że bez jego wykonania możemy stracić pracę? Pandemia COVID-19 zmienia wszystko, również kwestie pracowniczych przepisów.

Szczepienie przeciwko grypie wciąż nie jest tak popularne, jak zapewne życzyliby sobie jego wynalazcy. Czasy pandemii mogą jednak zmienić nasze obowiązki względem pracodawcy. 

Chociaż szczepienie przeciwko grypie, która dalej uważana jest za bardzo groźną chorobę, stosuje tylko 4 proc. populacji, to być może niedługo znacznie więcej osób będzie musiało się na nie skusić.

Pandemia koronawirusa może spowodować, że szczepienie przeciwko grypie stanie się wymogiem pracodawcy. To wszystko dlatego, że pośrednio może ono pomóc w walce z pandemicznym patogenem.

Szczepienie przeciwko grypie albo strata pracy?

Na ten moment, szczepienie przeciwko grypie stosuje 1 na 25 osób na świecie. W Polsce, jak na razie, są one dobrowolne. Niedługo jednak artykuł 2221 Kodeksu pracy, może to zmienić. Sugeruje on, że pracodawca ma prawo wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw grypie w konkretnych sytuacjach.

W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe - ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki

- mówi zapis w Kodeksie pracy.

Jak podkreśla "Rzeczpospolita", w tym wypadku "działanie szkodliwych czynników biologicznych" to pandemia koronawirusa w Polsce zaś szczepienia przeciwko grypie, które mają pomagać w ochronie przed rozprzestrzenianiem się COVID-19, to właśnie "dostępne środki eliminujące zagrożenie".

Szef ma więc obowiązek zapewnić pracownikom dostęp do szczepień oraz ewentualnie wymagać ich wykonania. Odmowa może się wiązać ze stratą pracy. 

Poglądy pracowników powinny ustąpić przed potrzebą i obowiązkiem ochrony życia i zdrowia powszechnego. To podobne ograniczenie wolności dla dobra wyższej rangi jak badanie na zawartość alkoholu, czy pomiar temperatury u osób wykonujących szczególne prace, zawody, czy przebywających w szczególnych miejscach

- tłumaczy "Rzeczpospolitej" Sławomir Paruch, partner w PCS.

Być może już niedługo poznamy inne oblicze prawa pracy.

Przeczytaj więcej
Komentarze