18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co się dzieje?

Szczepionka Pfizer i wstrząsający skutek uboczny? Zagraża życiu

18.05.2021  14:45
Szczepionka Pfizer
Szczepionka Pfizer Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Szczepionka firmy Pfizer jest jednym z bardziej pożądanych specyfików w Polsce. Ostatnio blady strach padł jednak na pacjentów, którzy ją przyjęli - czy to możliwe, że preparat ma jeden straszny, zagrażający życiu skutek uboczny?

Szczepionka firmy Pfizer, podobnie jak preparat Moderny to jedne z chętniej przyjmowanych specyfików w Polsce. Niestety, czasami po szczepieniach pojawiają się niepożądane reakcje ze strony organizmu. Czy to możliwe, że szczepienie się Pfizerem jest ryzykowne?

Jeszcze w lutym donosiliśmy o przypadku 19-letniego chłopaka z Izraela, który po przyjęciu drugiej dawki szczepionki trafił do szpitala z objawami zapalenia mięśnia sercowego. Jak się okazuje - w tym kraju nie był to przypadek odosobniony. Z tej przyczyny Pfizer musiał zareagować, odnosząc się do sprawy.

Szczepionka Pfizer i rzadki skutek uboczny

Pod koniec kwietnia izraelski koordynator akcji szczepień na koronawirusa, Nachman Asz, poinformował, że po wstępnych badaniach wykryto incydenty zachorowań na zapalenie mięśnia sercowego u osób, które otrzymały szczepionkę Pfizera przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia Izraela twierdziło wtedy, że jest stanowczo za wcześnie na wyciąganie takich wniosków, jak to, że szczepionka przynosi takie skutki niepożądane. Doniesienia jednak wywołały poruszenie na świecie.

Eksperci Pfizera i Europejska Agencja Leków po zbadaniu sprawy zgodnie stwierdzili, że bezpośredni związek pomiędzy szczepionką a zachorowaniami jest mało prawdopodobny. Trudno byłoby go zresztą ustalić, ponieważ zapalenie mięśnia sercowego może być wywoływane przez wirusy i inne czynniki.

Ministerstwo Zdrowia Izraela zaznacza, że podobną liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego odnotowano w poprzednich latach, co może wskazywać na fakt, że nie ma to absolutnie żadnego związku z przyjmowaniem szczepień przez obywateli kraju.

Zapalenie mięśnia sercowego pojawiało się głównie u osób młodszych, po podaniu im drugiej dawki szczepionki. Ludzie powinni wiedzieć o tych zdarzeniach, a także o tym, że jest to na tyle mało prawdopodobne i rzadkie, że nie powinno zniechęcać do szczepienia.

Czytaj także
Przeczytaj więcej