18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejne przypadki i skutki uboczne

Szczepionka TEJ FIRMY niszczy serce? Szokujący raport

Wojciech Kozicki
02.06.2021  18:04
Szczepionka Pfizera na covid i zapalenie mięsnia sercowego. Raport
Szczepionka Pfizera na covid i zapalenie mięsnia sercowego. Raport Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Powikłania i komplikacje zdrowotne po szczepionce na COVID-19? Izraelskie ministerstwo zdrowia ostrzega, że szczepionka firmy Pfizer może mieć  związek z zaobserwowaną  niewielką liczbą  przypadków zapalenia mięśnia sercowego. Problem dotyczy głównie młodych mężczyzn.

Czy szczepionka na COVID-19 firmy Pfizer może powodować skutki uboczne. Ministerstwo Zdrowia w Izraelu oficjalnie poinformowało, że odnotowało od grudnia 2020 r. do maja 2021 r. 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 milionów zaszczepionych osób. Potwierdzono, że „istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem drugiej dawki (szczepionki Pfizera) a pojawieniem się zapalenia mięśnia sercowego u mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat". 

Zapalenie mięśnia sercowego jak powikłania po szczepieniu na COVID-19

Resort zdrowia podkreśla, że większość pacjentów dotkniętych tą dolegliwością spędziła w szpitalu mniej niż 4 dni. W 95% przypadków zapalenia mięśnia sercowego miało łagodny przebieg.

Zgodnie z oświadczaniem resortu badanie wykazało, że "istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem drugiej dawki (szczepionki Pfizera) a pojawieniem się zapalenia mięśnia sercowego u mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat". Taki związek zaobserwowano częściej wśród mężczyzn w wieku od 16 do 19 lat niż w innych grupach wiekowych – pisze Polsat News.

Czy rzeczywiście szczepionka może szkodzić sercu? Grupa doradcza amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zleciła już dalsze badania nad możliwością powiązania między zapaleniem mięśnia sercowego a szczepionkami mRNA, w tym szczepionkami firm Pfizer i Moderna Inc. Już teraz eksperci twierdza, że chociaż przypadków odnotowano niewiele, to świadczeniodawcy opieki zdrowotnej powinni zostać poinformowani o "potencjalnym zdarzeniu niepożądanym".

Czytaj także
Przeczytaj więcej