18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bezpieczne szczepionki?

Szczepionka Pfizera powoduje zawały? Ujawniono wyniki badań

Wojciech Kozicki
19.07.2021  16:48
Badania szczepionki firmy Pfizer. Powoduje zawały u seniorów?
Badania szczepionki firmy Pfizer. Powoduje zawały u seniorów? Fot: Jakub Kaminski/East News

Czy szczepionki na COVID-19 są bezpiecznie i wystarczająco przebadane? Ostatnio pojawiły się doniesienia, że preparat firmy Pfizer/BioNTech może powodować zawały, problemy z sercem, zatorowość płuc i udary mózgu u osób powyżej 75 lat. Francuscy naukowcy postanowili to sprawdzić i przeprowadzili badania, których wyniki zostały właśnie opublikowane.

Naukowcy z Francji postanowili przebadać szczepionki firmy Pfizer/BioNTech, by sprawdzić, czy rzeczywiście mogą powodować zawały, problemy z sercem, zatorowość płuc i udary mózgu u osób powyżej 75 lat. Jak wynika z ich badań, przyjęcie preparatu wspomnianej firmy nie wydaje się być związane ze zwiększonym ryzykiem zarówno po pierwszej, jak i po drugiej dawce.

Badania szczepionek na COVID-19. Czy Pfizer zapewnia bezpieczny preparat?

Jak podaje Interia.pl, badania zostały przeprowadzone w ramach grupy naukowej Epi-Phare, która zrzesza francuską Krajową Agencję Bezpieczeństwa Leków (ANSM) i Państwową Kasę Ubezpieczeń Zdrowotnych (CNAM). Przebadano wszystkie hospitalizowane we Francji przypadki z powodu zawałów serca, udarów mózgu i zatorów płucnych między grudniem 2020 a marcem 2021 roku u osób w wieku 75 lat i starszych, zarówno zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. W sumie badaniu poddano 30 tysięcy osób.

Badacze porównali występowanie problemów sercowo-naczyniowych w różnych okresach; 14-dniowe okresy po pierwszej i drugiej dawce szczepionki uznano za okresy ryzyka, a wszystkie pozostałe za okresy kontrolne. Ogólnie rzecz biorąc, częstotliwość przyjęć do szpitala z powodu zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu, udaru krwotocznego mózgu i zatorowości płucnej u osób w wieku 75 lat i starszych nie różniła się znacząco" między tymi różnymi okresami – podsumowuje Interia.pl

Naukowcy z grupy Epi-Phare zapewniają, że analizy będą trwały dalej, dane będą aktualizowane, a ryzyko problemów sercowych po przyjęciu szczepionek, także w młodszych populacjach, będzie monitorowane. Badania mają dotyczyć także szczepionek na COVID-19 innych firm.

W maju, w poprzednim badaniu koncentrującym się na szczepionce Pfizer/BioNTech, grupa Epi-Phare ustaliła, że szczepienie zmniejszyło ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci COVID-19 o 87 proc. u osób powyżej 75. roku życia już po siedmiu dniach od podania drugiej dawki – pisze Interia.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej