18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ale wpadka!

Kolejna szczepionka nie działa? Seniorzy nie mają przeciwciał

21.07.2021  12:37
Chińska szczepionka trafi do kosza?
Chińska szczepionka trafi do kosza? Fot: evgeniy jamart/Shutterstock

Badania przeprowadzone na Węgrzech wskazują, że chińska szczepionka koncernu Sinopharm wykazuje obniżoną skuteczność u osób po 60. roku życia. Znaczna część zaszczepionych nie wytworzyła przeciwciał, które chronią przed COVID-19. Wkrótce preparat zostanie wycofany?

Do niedawna WHO zapewniało, że chińska szczepionka Sinopharm jest skuteczna również u osób starszych. Niestety, najnowsze doniesienia wskazują, że część zaszczepionych nie posiada przeciwciał, zapewniających ochronę.

Sinopharm nie chroni seniorów przed COVID-19

Portal medrxiv opublikował badania oceniające skuteczność chińskiego preparatu przeciw COVID-19. Po przebadaniu 450 osób okazało się, że wraz z wiekiem spada liczba wytwarzanych przeciwciał.

Najgorzej sytuacja prezentuje się u osób po 80. roku życia. Połowa zaszczepionych z tej grupy nie jest odporna na COVID-19. Kiepskie wyniki odnotowano także u seniorów po 60 r.ż. (25 proc. z nich nie posiada przeciwciał). Wysoka skuteczność na poziomie 90 proc. pojawia się dopiero u osób poniżej 50. roku życia.

Autorzy badania, Balazs Sarkadi i Tamas Ferenci przyznają, że osoby zaszczepione Sinopharmem mogą mieć fałszywe poczucie bezpieczeństwa, co przyczyni się do rozprzestrzenienia COVID-19 wśród narażonych grup.

Badanie przeprowadzono na Węgrzech, gdzie chińska szczepionka cieszy się dużą popularnością, a ponad milion seniorów skorzystało właśnie z tego preparatu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej