18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Porażka!

Szczepionka przestaje działać po 6 miesiącach! Szokujące dane

27.07.2021  18:29
Sinovac traci skuteczność po pół roku
Sinovac traci skuteczność po pół roku Fot: gopixa/Shutterstock

Według badań naukowców szczepionka Sinovac chroni przed COVID-19 jedynie przez pół roku. Odporność poprawia się po przyjęciu dawki "przypominającej" lecz nawet wtedy skuteczność preparatu pozostawia wiele do życzenia.

Chińskie szczepionki przeciw COVID-19 nie cieszą się dobrą opinią. Kilka dni temu poinformowano, że preparat Sinopharm nie działa u osób starszych. Jak się okazuje, porażkę zaliczył również drugi azjatycki producent.

Asocciated Press poinformowało o niepokojących wynikach badań szczepionki Sinovac. Po przebadaniu ponad pięciuset osób od 18 do 59 roku życia okazało się, że sześć miesięcy po przyjęciu preparatu tylko 17 proc. zaszczepionych posiada wymagany poziom przeciwciał. Odsetek ten był nieco wyższy u osób, które zachowały czterotygodniowy odstęp między przyjęciem dwóch dawek.

Sinovac traci skuteczność po 6 miesiącach

Sytuację poprawia podanie dawki "przypominającej" preparatu Sinovac. Poziom przeciwciał wzrasta wtedy od trzech do pięciu razy. Autorzy raportu podkreślają, że badania nie uwzględniały nowych, bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa.

Szczepionka koncernu Sinovac Biotech nie jest dostępna na terenie naszego kraju. W maju preparat ten został zatwierdzony przez WHO.

Czytaj także
Przeczytaj więcej