18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szczepionka na COVID-19: Nie żyje uczestnik badań

22.10.2020  12:20
Szczepionka na COVID-19: badania kliniczne
Szczepionka na COVID-19: badania kliniczne Fot: TOMASZ BARANSKI/REPORTER

Szczepionka na COVID-19 jest najbardziej upragnioną rzeczą na świecie. Niestety, badania kliniczne nie idą najlepiej, co przeraża nas każdego dnia mocniej. Bez tego specyfiku szanse na wyhamowanie pandemii są raczej niewielkie. 

Szczepionka na COVID-19 od początku pandemii koronawirusa na świecie - jest zdecydowanie najbardziej wyczekiwaną rzeczą. Niestety, podczas gdy sytuacja epidemiczna w Polsce tylko się zaostrza - nie ma na razie skutecznego i bezpiecznego specyfiku. Dodatkowo przybijają nas informacje o przebiegu badań klinicznych, który nie jest zbyt optymistyczny.

Szczepionka na COVID-19 wciąż jest przedmiotem badań wielu zespołów specjalistów na całym świecie. Niestety, nie wszędzie badania kliniczne idą gładko, co rodzi nasze uzasadnione obawy. W Brazylii zmarł uczestnik takichż badań, konkretnie przeprowadzanych nad szczepionką przygotowywaną przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

Szczepionka na COVID-19 wciąż jest badana

Wiadomo jedynie, że uczestnik badań zmarł, ale brazylijski urząd ds. zdrowia nie podał żadnych szczegółów, powołując się na tajemnicę lekarską. Wiadomo jedynie, że mimo tego incydentu badania przeprowadzane są dalej i wszystko wskazuje na to, że wciąż będą kontynuowane. 

Po dokładnym zbadaniu tego przypadku w Brazylii nie mamy żadnych obaw o bezpieczeństwo badań klinicznych; zarówno brazylijski regulator, jak i niezależna komisja zaleciły kontynuację testów

- brzmi oficjalne oświadczenie Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Dziennik "O Globo" informuje, że zmarły uczestnik badania nie otrzymał szczepionki na COVID-19, a jedynie placebo. Są to jednak informacje przekazane przez anonimowe źródła. Brazylia, w której prowadzono badania, jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa krajów na świecie. Zakaziło się tam ponad 5,2 mln osób, z których aż 154 tys. zmarło. 

Przeczytaj więcej
Komentarze