18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Potwierdzili powikłania

Zmarli po szczepionce na COVID-19!

Wojciech Kozicki
13.01.2021  12:00
Szczepionka na COVID-19 niebezpieczna? W Szwecji odnotowano zgony i powikłania po szczepionce
Szczepionka na COVID-19 niebezpieczna? W Szwecji odnotowano zgony i powikłania po szczepionce Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna? Czy możliwe są powikłania po szczepionce na koronawirusa? Okazuje się, że może być szkodliwa. Jak podaje PAP, w Szwecji cztery starsze i schorowane osoby zmarły po przyjęciu szczepionki na COVID-19.

Rząd PiS i koncern Pfizer zapewniają, że szczepionka na COVID-19 jest w pełni bezpieczna. Pojawiają się informacje o możliwych powikłaniach, ale są to sporadyczne przypadki i oficjalnie nie wiąże się ich ze szczepionką. Tymczasem w Szwecji media podają, że kilka osób zmarło o przyjęciu szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Szczepionka na COVID-19. Możliwe powikłania i skutki uboczne

Jak informuje PAP, w Szwecji cztery starsze i schorowane osoby zmarły po przyjęciu szczepionki na Covid-19. Co więcej, łącznie zgłoszono podejrzenie wystąpienia 96 niepożądanych skutków u 38 zaszczepionych osób. Szwedzka Agencji ds. Produktów Medycznych oświadczyła, że zmarłe osoby po szczepionce miały „jakąś formę choroby podstawowej” i nie potwierdzono jeszcze oficjalnie związku przyczynowego między zgonami, a przyjęciem dawki szczepionki.

Szczepionka dla seniorów niebezpieczna?

Wiadomo już, że jedną ze zmarłych osób była 97-letnia kobieta z domu opieki, a zgon nastąpił dzień po zaszczepieniu. Drugim zmarłym był 85-letni mężczyzna, mający wiele chorób. Zmarł z powodu niewydolności serca.

Do tej pory w Szwecji przeciw Covid-19 zaszczepiono preparatem Pfizer/BioNTech ponad 80 tys. osób. Szczepieni są przede wszystkim mieszkańcy domów opieki, a w mniejszym stopniu personel medyczny.

Problemy zdrowotne po szczepionce na koronawirusa

Według szwedzkich władz powikłania po szczepionce na COVID-19 w większości przypadków są „spodziewane i łagodne". Są to m.in. bóle głowy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze i gorączka. Prawie połowa niepożądanych objawów (42) została opisana jako "poważne". 24 działania niepożądane zostały zakwalifikowane jako "poważne i nieznane". Odnotowano również przypadek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, a także paraliżu twarzy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej