18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szwindel po cichu?

Szczepionka od AstraZeneca ZMIENIA NAZWĘ na...

Wojciech Kozicki
31.03.2021  11:50
Szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca ZMIENIA NAZWĘ
Szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca ZMIENIA NAZWĘ Fot: ANWAR AMRO/AFP/East News

Szczepionka na COVID-19 od firmy AstraZeneca ma nową nazwę. Szwedzka Agencja ds. Produktów Medycznych Läkemedelsverket, powołując się na dane podane przez Europejską Agencję Leków (EMA) informuje, że preparat będzie podawany jako "Vaxzevria".

Szczepionka na COVID-19 od firmy AstraZeneca budzi ostatnio sporo kontrowersji jeśli chodzi o bezpieczeństwo i ewentualne powikłania. Choć oficjalnie żadnych incydentów nie powiązano z preparatem, wiele krajów zdecydowało się go wycofać, a do tego donoszono o licznych zgonach po zaszczepieniu i efektach ubocznych (np. zakrzepica), także w Polsce. Czy zmiana nazwy szczepionki została podyktowana kwestiami wizerunkowymi?

Szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca ZMIENIA NAZWĘ

Jak potwierdza Europejska Agencja Leków (EMA), szczepionka od AstraZeneki będzie teraz nosiła nazwę "Vaxzevria". Skład szczepionki pozostaje bez zmian, ale zmienią się etykieta i opakowanie. Jak informuje DW.com, brytyjsko-szwedzka firma farmaceutyczna AstraZeneca w ubiegły czwartek (25.03.2021) zmieniła nazwę swej szczepionki przeciwko COVID-19 „po cichu”. Zwraca uwagę, że producent szczepionki nie podał oficjalnie powodów zmiany nazwy, a na jego stronie internetowej wciąż widnieje jednak stara nazwa preparatu.

Szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana w Unii Europejskiej 29 stycznia po tym, jak EMA oceniła dane z badań klinicznych tej szczepionki i zaleciła jej użycie do szczepienia przeciw COVID-19 – przypomina Interia.pl.

Szczepionka od AstraZeneki bezpieczna?

Przypominamy, że EMA oficjalnie oświadczyła, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa, niż w przypadku całej populacji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa szczepionkę AstraZeneki za świetną i podkreśla, że „korzyści z podawania szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca przewyższają związane z nią ryzyka”.

Czytaj także
Przeczytaj więcej