18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Takie są fakty

Szczepionka na Covid-19 WPŁYWA NA PŁODNOŚĆ

16.11.2021  08:06
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
WOJCIECH STROZYK/REPORTER Fot: Szczepionka na Covid-19 wpływa na płodność

Szczepionka na Covid-19 faktycznie wpływa na płodność? Wiele plotek, których mogliśmy swego czasu słuchać, teraz się potwierdza. Każda osoba zaszczepiona lub planująca szczepienie powinna się zapoznać z tymi ustaleniami naukowców.

Szczepionka na Covid-19 oparta na metodzie mRNA wpływa na płodność. Czyżby teorie antyszczepionkowców się potwierdziły? Wiele osób w wieku rozrodczym obawiało się właśnie tego skutku ubocznego. 

Nic bardziej mylnego! Co prawda faktycznie szczepienie ma wpływ na płodność, ale odwrotne, niż mogliśmy początkowo zakładać. Szczepionka na Covid-19 oparta na mRNA firmy Pfizer i Moderna wpływa na płodność. Tak wynika z najnowszych badań. Co ciekawe, nie oznacza to, że pacjenci zaszczepieni tymi preparatami będą mieli z poczęciem dziecka problem. Wygląda na to, że jest... wręcz przeciwnie!

Szczepiona na Covid-19 poprawia jakość nasienia

U mężczyzn, którzy przyjęli szczepionkę mRNA przeciw Covid-19 poprawiły się parametry nasienia! Jest to znaczące odkrycie badaczy z Miami. Wyniki ich badania zostały opublikowane przez prestiżowe pismo JAMA.

Specjaliści z University of Miami przeprowadzili badania wśród 45 mężczyzn w wieku 18-50 lat. Wykorzystano dwie szczepionki przeciwko COVID-19 firm: Pfizer/BioNTech oraz Moderna – obie oparte na technologii mRNA. Nasienie ochotników badano przed podaniem tych preparatów oraz średnio 70 dni po zastosowaniu drugiej dawki.

Jak się okazuje, wyniki tych badań są wręcz rewolucyjne! Jakość nasienia badanych bardzo się poprawiła - zwiększyła się zarówno liczba plemników w jednej ejakulacji, jak i ich ruchliwość, co przekłada się na większą płodność. W Polsce wiele osób również obawia się o płodność po szczepieniu, dlatego wyniki badania szybko opublikowali w mediach społecznościowych nasi krajowi lekarze. 

Rewelacyjne wyniki badań – poprawa jakości męskiego nasienia po szczepieniach przeciwko COVID-19. Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo

- napisał na Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Niesamowite, że czasem nauka może przyczynić się do poprawy więcej niż jednej dziedziny ludzkiego życia.

Czytaj także