18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szczepionka i powikłania?

Zaszczepili się, zachorowali na porażenie twarzy

Wojciech Kozicki
09.12.2020  14:50
Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?
Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna? Fot: /UPPA/Photoshot/REPORTER/East News

Szczepionka na COVID-19 lada moment trafi do Polski. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał niedawno na konferencji, że jest w pełni bezpieczna, co gwarantuje rząd. Tymczasem Daily Mail pisze, że u kilku osób, które zostały zaszczepione, pojawiły się problemy zdrowotne.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że ruszyła „Narodowa strategia szczepień”, a w 2021 Polacy będą masowo szczepieni na koronawirusa. Twierdzi, że państwo polskie jest gwarantem bezpieczeństwa szczepionki od koncernu Pfizer. Tymczasem Daily Mail pisze, powołując się na źródło w Agencji ds. Żywności i Leków, że u 4  zaszczepionych osób wystąpiło porażenie mięśni twarzy (porażenie Bella).

Powikłania po szczepionce na COVID-19?

Czy wybuchnie afera? Przedstawiciele Agencji ds. Żywności i Leków z Wielkiej Brytanii uspokajają, że nic złego się nie dzieje, szczepionka jest bezpieczna, a wspomniane dolegliwości nie są traktowane jako powikłania. Zwrócili uwagę, że z grupy testowo zaszczepionych wolontariuszy, która liczyła 21720 osób, na porażenie Bella zachorowały samoistnie 4 osoby. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii odnotowuje się 20-30 przypadków porażenia Bella na ok. 100 tysięcy osób.

Poziom bezpieczeństwa szczepionki na COVID-19 jest podobny do innych znanych szczepionek. Jak wszystkie środki medyczne, może jednak spowodować powikłania, raczej lekkie i krótkotrwałe. Co więcej, nie wszyscy ich doświadczą – informuje Medicines & Healthcare products Regulatory Agency. (Daily Mail)

Porażenie mięśni twarzy (porażenie Bella)

Porażenie Bella, czyli samoistne porażenie nerwu twarzowego, to osłabienie lub paraliż mięśni twarzy. Dolegliwość atakuje nagle, zwykle z jednej strony twarzy, postępuje w ciągu kilku godzin. Choroba może dopaść każdego, nawet osoby w pełni zdrowe. Znacznie częściej chorują jednak kobiety w ciąży, osoby chorujące na cukrzycę lub przeziębienie, lub osoby po ekstrakcji korzenia zęba.

Lekarze uważają, że do porażenia przyczynia się zapalenie nerwu twarzowego, które powoduje jego obrzęk. Kiedy nerw pęcznieje, napotyka na twardą powierzchnię czaszki. Z tego powodu dochodzi do ucisku i niedokrwienia. Nie wiadomo jednak, co powoduje obrzęk nerwu – pisze Medicover.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze