18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

!!!

Świat uratowany? SZCZEPIONKA NA SARS-COV-2 gotowa

Emilia Waszczuk
09.11.2020  14:56
Szczepionka na koronawirusa jeszcze w tym roku
Szczepionka na koronawirusa jeszcze w tym roku Fot: Sam Wordley/Shutterstock

Pandemia koronawirusa kontra ludzkość - wygramy? W poniedziałek podano sensacyjną wiadomość! Szczepionka na SARS-COV-2 może być dostępna jeszcze w tym roku.

Sensacyjne wieści przekazali w poniedziałek przedstawiciele firm Pfizer/BioNTech. Jak wynika z prowadzonych przez nich badań, szczepionka na koronawirusa SARS-COV-2, nad którą właśnie pracują, jest skuteczna w aż 90 procentach. To dużo więcej, niż zakładali!

Nad skuteczną i bezpieczną szczepionką, która miałaby zahamować pandemię koronawirusa, pracują dziś zespoły naukowców na całym świecie. Ludzie wypatrują szczepionki z utęsknieniem, marząc o powrocie do normalności, a poniedziałkowa wiadomość przyniosła wielkie nadzieje.

Szczepionka na koronawirusa SARS-COV-2 jeszcze w tym roku

Choć specyfik firm Pfizer/BioNTech nie jest stuprocentowo skuteczny, pierwsze badania wypadły wyjątkowo dobrze i jak podaje "Guardian", pojawia się szansa na produkcję pierwszej szczepionki jeszcze do końca obecnego roku!

Dziś mamy wielki dzień dla nauki i ludzkości. Pierwszy zestaw wyników badań nad szczepionką COVID-19 w fazie trzeciej dostarcza pierwszych dowodów na to, że nasza szczepionka jest w stanie zapobiec zakażeniu koronawirsem

- powiedział w poniedziałek prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer dr Albert Bourla (gazeta.pl).

W testach nad szczepionką udział wzięło 43 tys. osób w różnym wieku, różnej płci i rasy. Nie dość, że podany im specyfik okazał się skuteczny, to - jak na razie - nie ma też żadnych sygnałów o ewentualnych skutkach ubocznych.

Pandemia koronawirusa - świat uratowany?

Teraz przed Pfizer/BioNTech jeszcze jedno ważne zadanie - przed końcem listopada muszą zebrać i złożyć wymaganą dokumentację, by móc szybko zarejestrować szczepionkę i zacząć produkować ją na szeroką skalę. Jeśli się uda, jeszcze przed końcem 2020 roku zostaną zaszczepione pierwsze osoby - w pierwszej kolejności szczepionka powędrować ma do pracowników służby zdrowia.

Przeczytaj więcej
Komentarze