18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

fantastyczne wieści

Nowa szczepionka na SARS-COV-2 gotowa. Bije poprzednią na głowę

Emilia Waszczuk
16.11.2020  14:08
Kolejna szczepionka na SARS-COV-2 gotowa!
Kolejna szczepionka na SARS-COV-2 gotowa! Fot: oes/Shutterstock

Świat przejmuje prowadzenie w wojnie z koronawirusem SARS-COV-2? Kolejna firma ogłasza stworzenie skutecznej szczepionki.

Fantastyczne wieści zza oceanu. Kolejna firma opracowała szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-COV-2, która spełnia wymogi użytkowania. Czeka nas fala podobnych, pozytywnych informacji?

W ostatnim czasie świat zalała wiadomość o szczepionce firmy Pfitzer, której skuteczność sięga aż 90 procent. Specyfik może trafić do produkcji jeszcze w tym roku - producenci już wnioskują o jego rejestrację. Co ważne, Pfitzer to jedna z firm, z którymi Unia Europejska zawarła umowę na zakup szczepionek, a i Polska w umowie tej uczestniczy.

Nowa szczepionka na koronawirusa jeszcze skuteczniejsza

Dziś pojawiły się doniesienia o kolejnej, jeszcze skuteczniejszej szczepionce na koronawirusa. Tuż po godzinie 13 na Twitterze ukazał się wpis The Spectator Index, z którego jasno czytamy: Moderna przygotowała szczepionkę, której skuteczność to aż 94,5 procent!

Teraz Moderna będzie wnioskować o zarejestrowanie i dopuszczenie do stosowania swojej szczepionki na rynku europejskim. Europejska Agencja Medycyny (EMA) już potwierdziła, że szczepionka mRNA-1273 spełnia wszelkie warunki, aby trafić do obrotu w Unii Europejskiej. Wcześniej Moderna będzie ubiegać się o rejestrację specyfiku w trybie nadzwyczajnym w USA.

Kiedy szczepionka w Polsce?

Jeżeli trzecia faza testów klinicznych nad szczepionką potwierdzi jej skuteczność i bezpieczeństwo, a Modernie uda się zarejestrować produkt w Unii Europejskiej, wspólnota już ma zakontraktowaną dostawę 80 milionów dawek. Niestety będziemy musieli trochę na swój przydział poczekać - jak podejrzewają producenci, specyfik na szeroką skalę na rynek trafi na przełomie I i II kwartału 2021 roku.

Jest też dobra wiadomość. Szczepionka Moderny poza wyższą skutecznością, ma jeszcze jedną przewagę nad preparatem Pfitzer/BioNTech. Oba speyfiki muszą być przechowywane w temperaturze około -20 stopni Celsjusza, jednak ten przygotowany przez Modernę będzie skuteczny jeszcze 30 dni po rozmrożeniu (o ile przechowamy go w lodówce). Żywotność szczepionki Pfitzer to zaledwie 5 dni po rozmrożeniu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej