18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

A chcieli kolejnych dawek...

TE SZCZEPIONKI wycofane z Europy. Umowa zerwana

Wojciech Kozicki
02.09.2021  20:50
Szczepionki Johnson&Johnson wycofane z UE. Umowa zawieszona
Szczepionki Johnson&Johnson wycofane z UE. Umowa zawieszona Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Zaskakująca decyzja! Szczepionki Johnson&Johnson przeciw COVID-19 nie trafią już do Unii Europejskiej. Realizacja umowy UE z koncernem farmaceutycznym została wstrzymana. Dawki preparatu produkowane w RPA, które zdążyły znaleźć się na terenie Unii Europejskiej, zostaną odesłane.

Przedstawiciel Unii Afrykańskiej Strive Masiyiwa oficjalnie poinformował, że dostawy szczepionek Johnson&Johnson do Unii Europejskiej, które są produkowane w RPA, zostały wstrzymane. Te, które już znalazły się w UE, zostaną zwrócone do Afryki. Potwierdzono to na konferencji prasowej zorganizowanej przez instytucję kontroli chorób Unii Afrykańskiej. 

Koniec szczepionek Johnson&Johnson w Unii Europejskiej

Koncern Johnson&Johnson do tej pory wysłał do Europy ok. 20 milionów dawek szczepionki. Umowa z koncernem farmaceutycznym została jednak wstrzymana, głównie za sprawą interwencji prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił natomiast uwagę, że teraz szczepionki powinny trafić do krajów afrykańskich, gdzie nawet nie rozpoczęto kampanii szczepień przeciw koronawirusowi.

Dwa tygodnie temu KE odniosła się do umowy nazywając ją tymczasową, z kolei firma J&J odmówiła komentarza. Amerykański koncern zawarł kontrakt z Unią Afrykańską na dostawę 220 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 z możliwością zwiększenia o 180 mln – informuje Radio ZET.

Warto przypomnieć, że tydzień temu na łamach "New England Journal of Medicine" opublikowano wyniki badań dotyczących preparatu J&J, z których wynika, że „neutralizująca odpowiedź przeciwciał wytworzonych przez szczepionkę była silna i stabilna przez osiem miesięcy po szczepieniu”. Szybszy i znaczy wzrost przeciwciał wiążących ma powodować podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson. Koncern chce przedyskutować z władzami zajmującymi się zdrowiem publicznym możliwość podawania dawki przypominającej osiem miesięcy lub dłużej po pierwotnym szczepieniu szczepionką jednodawkową. W Polsce jak na razie szczepienie wykonywano jednodawkową szczepionką Janssen (Johnson & Johnson).

Ustaliliśmy, że pojedyncza dawka naszej szczepionki COVID-19 generuje silne i trwałe odpowiedzi immunologiczne, które utrzymują się przez osiem miesięcy. Dzięki tym danym widzimy również, że dawka uzupełniająca szczepionki jeszcze bardziej zwiększa wytwarzanie przeciwciał wśród uczestników badania, którzy wcześniej otrzymali naszą szczepionkę – oświadczył dr hab. Mathai Mammen, szef pionu badawczo-rozwojowego Janssen, spółki farmaceutycznej Johnson & Johnson.