18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

co nam grozi?

Szczepionki na COVID są niebezpieczne? Mamy listę skutków ubocznych

Emilia Waszczuk
06.01.2021  18:57
Szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?
Szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna? Fot: hedgehog94/Shutterstock

Szczepionki są niebezpieczne? Nie bardziej, niż paracetamol czy ibuprofen! Mamy listę skutków ubocznych, które mogą wystąpić po przyjęciu preparatów Pfizer i Moderny.

Europejska Agencja Leków w środę 6 stycznia zatwierdziła szczepionkę firmy Moderna. Preparat jest skuteczny w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem SARS-COV-2 w ponad 94 procentach i ma być wyjątkowo bezpieczny. Szef Agencji Rezerw Materiałowych już ogłosił, że pierwsza dostawa preparatu dotrze do Polski w przyszłym tygodniu. Czy jednak jest się z czego cieszyć?

Szczepionka Moderny jest bezpieczna?

Preparat firmy Moderna należy podać pacjentom w dwóch dawkach w odstępie 3 tygodni. Dopiero po drugim zastrzyku uzyskujemy odporność na koronawirusa, a to oznacza, że wcześniej ciągle jesteśmy narażeni na zakażenie.

Co więcej, jak każda szczepionka czy lek, specyfik firmy Moderna także może wywołać skutki uboczne. Nie powinniśmy jednak obawiać się jego przyjęcia - w czasie badań klinicznych zaobserwowano jedynie nieliczne działania niepożądane, które były w dodatku niewielkie lub umiarkowane.

Skutki uboczne przyjęcia szczepionki zawsze ustępowały maksymalnie po kilku dniach. U osób testowanych pojawiały się między innymi obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia, gorączka, dreszcze, zmęczenie, obrzęk i tkliwość węzłów chłonnych pod pachami, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, nudności i wymioty. Nie zaobserwowano poważniejszych dolegliwości.

Ostra alergia po szczepionce?

Jak na razie nie ma informacji, by po podaniu szczepionki Moderny wystąpiły u pacjentów ostre reakcje alergiczne. Te pojawiły się jednak u ułamka procenta osób zaszczepionych preparatem firmy Pfizer.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, co wywołało ostrą alergię, naukowcy podejrzewają jednak, że chodzi o jeden konkretny składnik - glikol polietylenowy (PEG), który nigdy wcześniej nie był wykorzystywany w szczepionkach, ale jest składnikiem leków, po których może dojść do anafilaksji. Składnik ten zastosowano zarówno w szczepionce Pfizera, jak i Moderny.

Anafilaksja to potencjalnie zagrażająca życiu ostra reakcja alergiczna, po której pojawiają się wysypka, przyspieszenie bicia serca, duszność i obniżenie ciśnienia krwi.

Czytaj także