18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niebezpieczne szczepionki?

Szef Pfizera ostrzega przed czwartą dawką. "To musi być przebadane"

17.01.2022  12:54
Czy czwarta dawka szczepionki jest bezpieczna? Szef Pfizera zaleca testowanie preparatu
Czy czwarta dawka szczepionki jest bezpieczna? Szef Pfizera zaleca testowanie preparatu Fot: Lukasz Gdak/East News

Kiedy koniec pandemii koronawirusa SARS-CoV-2? Okazuje się, że walka z COVID-19 może trwać jeszcze wiele lat, co właśnie ogłosił szef koncernu farmaceutycznego Pfizer Albert Bourla. Czy w ogóle możliwe jest, by wyeliminować wuhański patogen? Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla fanów szczepionek…

Koniec pandemii koronawirusa nie nastąpi w ciągu najbliższych kilku lat. Tak przynajmniej stwierdził prezes Pfizera w rozmowie z francuską stacją BFM TV. Uspokaja jednak, że ograniczenia i restrykcje nie będą bardzo dotkliwe, ponieważ szczepionki będą coraz skuteczniejsze. Zapowiedział również bezpieczne szczepienie dzieci na COVID-19. Niekoniecznie ma jednak dobre zdanie o czwartej dawce szczepionki. 

Pfizer ostrzega przed czwartą dawką szczepionki?

Albert Bourla zaskoczył wypowiedzią o podawaniu czwartej dawki szczepionki. Jego zdaniem, nie powinna być podawana wszystkim, ponieważ „nie zebrano wystarczające ilości danych”. Dodał jednak, że w ramach walki z Covid-19 Pfizer przygotowuje plan inwestycyjny we Francji o wartości 520 mln euro oraz trwają prace nad lekiem przeciwko chorobie wywoływanej przez koronawirusa.

Warto przypomnieć, że dyrektor generalny koncernu Pfizer niedawno rozważał, czy w ogóle konieczne jest podawanie czwartej dawki. Jednocześnie potwierdził, że szczepionka ukierunkowana na wysoce zakaźny wariant Omikron będzie gotowa w marcu.

Nie wiem, czy istnieje potrzeba czwartej dawki. To jest coś, co musi zostać przetestowane – powiedział Bourla w rozmowie z CNBC.

Czwarta dawka szczepionki podawana jest już w Izraelu. Badania wykazały jednak, że wzrost przeciwciał „nie jest zbyt imponujący”. Prof. Gili Regev kierowniczka izraelskich badań dotyczących skuteczności czwartej dawki szczepionki przyznała, że konieczne są dalsze badania i nie wszyscy powinni otrzymać czwartą dawkę preparatu.

Warto przypomnieć, że w Polsce mowa jest już o podawaniu piątej dawki szczepionki. Koncerny farmaceutyczne rozważają również coroczne cykliczne szczepienie przeciw koronawirusowi.