18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ludzie jej używają, a może zabić

Zabójcza roślina atakuje Polskę. "Toksyczna i rakotwórcza!"

Wojciech Kozicki
24.09.2019  11:17
Lecznicza roślina miała łagodzić schorzenia, a może zabić
Lecznicza roślina miała łagodzić schorzenia, a może zabić Fot: Pixabay.com

Barszcz Sosnowskiego to nie jedyna niebezpieczna roślina rosnąca w Polsce. Pojawiło się nowe zagrożenie – Lasy Państwowe ostrzegają, że niebezpieczeństwo dla zdrowia stanowi również starzec jakubek (Jacobaea vulgaris). Te żółte kwiaty mogą być zabójcze!

Niebezpieczna roślina rozprzestrzenia się w Polsce coraz szybciej – występuje na łąkach, w lasach, przy drogach. Niegdyś była wykorzystywana w ziołolecznictwie, by łagodzić takie dolegliwości jak np. choroby wątroby, skurcze jelit, wypryski, nowotwory i nadmierne krwawienie miesiączkowe. Napary stosowano rozkurczowo, jako sposób na kolki i środek moczopędny. Był to też składnik nalewek. Tradycyjna medycyna naturalna po jakimś czasie zrozumiała jak bardzo szkodliwe są kuracje z użyciem starca.

Starzec jakubek ma wysoką, charakterystyczną łodygę, osiągającą nawet 120 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się tworząc nagie lub wełnisto owłosione długie pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne, a ich odcinki odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Im wyżej położone, tym są mniejsze. Na samym szczycie łodygi występuje okazały, luźny i rozpierzchły kwiatostan – opisują roślinę Lasy Państwowe.

Starzec jakubek - lekarstwo i szkodliwa roślina

Na rządowych stronach internetowych znajduje się ostrzeżenie, że starzec jakubek zawiera alkaloidy pirolizydynowe. Działają one karcerogennie, mutagennie i hepatoksycznie, co wykazały testy na zwierzętach. Jest to roślina silnie toksyczna i rakotwórcza! Chociaż wciąż stosowana jest w krótkotrwałych kuracjach, pod żadnym pozorem nie mogą jej zażywać kobiety w ciąży i karmiące matki.

Wprawdzie alkaloidy występują dość powszechnie, ich związki zawierają tak znane rośliny jak: żywokost, lepiężnik, podbiał, żmijowiec, ogórecznik czy farbownik, to w ich przypadku stężenie alkaloidów jest nieznaczne, natomiast w przypadku starców, w tym starca jakubka, jest bardzo duże –  Lasy Państwowe ostrzegają przed szkodliwym starcem.

Starzec jakubek jest też niebezpieczny dla zwierząt. Roślina kumuluje się w organizmie, zatruwając go i wyniszczając wątrobę, powoduje uszkodzenia neurologiczne. Dla psów i kotów jest to śmiertelne zagrożenie, ale starzec jakubek jest w stanie w dłuższym okresie czasu zabić nawet konia.

Starzec jakubek to szkodliwa roślina, która może zabić!
Starzec jakubek to szkodliwa roślina, która może zabić! Fot: Lasy Państwowe
Przeczytaj więcej
Komentarze