18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Omikron nie taki łagodny

Szokujące dane WHO. "To coś więcej niż tragedia"

09.02.2022  15:48
Omikron jednak zabija
Omikron jednak zabija Fot: Iliya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News

Do niedawna zapewniano, że Omikron to łagodny wariant koronawirusa, a jego objawy przypominają lekkie przeziębienie. Innego zdania jest WHO, która po opublikowaniu najnowszych danych mówi, że sytuacja jest "więcej niż tragiczna". Nowa mutacja od chwili wykrycia zabiła już kilkaset tysięcy osób.

Doktor Abdi Mahamud z WHO poinformował, że Omikron przyczynił się do śmierci ponad pół miliona osób. Jak dodaje, przy tak dużej liczbie osób zaszczepionych wynik ten jest przerażający.

Podczas gdy wszyscy mówili, że Omikron jest łagodniejszy, przeoczyliśmy fakt, że od momentu wykrycia tego wariantu zmarło pół miliona osób. W dobie skutecznych szczepionek umieranie pół miliona ludzi to naprawdę coś więcej niż tragedia - oświadczył specjalista WHO.

Wykryty jesienią ubiegłego roku wariant Omikron zakaził już 130 milionów osób. Wirus w błyskawicznym tempie zdominował pozostałe mutacje.

Omikron nadal groźny

Ekspertka WHO Maria Van Kerkhove skomentowała najnowsze dane, zaznaczając, że "poprzednie fale wydają się prawie płaskie" w porównaniu z Omikronem. Nowy wariant przyczynił się do lawinowego wzrostu zakażeń, choć jak dodają eksperci, w wielu krajach szybko następuje też spadek zachorowań.

Wciąż jesteśmy w środku tej pandemii. Mam nadzieję, że zbliżamy się do jej końca, ale wiele krajów nie przekroczyło jeszcze swojego szczytu zakażeń Omikronem i ten wirus nadal jest niebezpieczny - dodała Kerkhove.

Według danych agencji AFP od początku pandemii COVID-19 zabił 5,75 miliona ludzi. Na świecie podano 10 mld szczepionek chroniących przed chorobą.