18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rezerwuary potwornych patogenów

Szokujące wyniki badań nietoperzy. Grozi nam epidemia w Europie

Wojciech Kozicki
18.06.2021  11:47
Nietoperze są rezerwuarem zabójczych wirusów w Europie? Nowe wyniki badań
Nietoperze są rezerwuarem zabójczych wirusów w Europie? Nowe wyniki badań Fot: Ardea Picture Library/Rights Managed/East News

Lada moment wybuchnie nowa epidemia w Europie? Jej źródłem mogą być szwajcarskie nietoperze, w których ciałach wykryto siedliska wirusów z 39 różnych rodzin. Czy niebezpieczne patogeny wkrótce zaczną rozprzestrzeniać się wśród ludzi?

COVID-19 to dopiero początek kłopotów? W Szwajcarii wykryto nowe zagrożenie epidemiczne. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu przeanalizowali 18 gatunków stacjonujących i wędrownych, by zbadać rozprzestrzenianie się potencjalnie niebezpiecznych dla ludzi patogenów. Zbadano wirusy przenoszone przez ponad 7000 nietoperzy żyjących w tym kraju i zwierzęta okazały się siedliskiem wirusów z 39 różnych rodzin.

Wirusy od nietoperzy zagrożeniem epidemicznym w Europie

Jak ujawniają naukowcy, przeanalizowali sekwencje Dna i RNA wirusów wykrytych w próbkach stolca, kału i organów nietoperzy. Ujawniono 16 rodzin wirusów, które mogą być zdolne to przenoszenia się na ludzi i inne zwierzęta. Co gorsza, w jednej z kolonii nietoperzy znaleziono prawie kompletny genom wirusa znanego jako koronawirus związany z bliskowschodnim zespołem oddechowym (MERS).

Naukowcy zwrócili uwagę, że konieczne jest śledzenie wirusów wykrytych u nietoperzy, by móc przygotować się na przyszłe potencjalne epidemie i ograniczyć zakres ich transmisji.

Mimo iż znamy niewiele przypadków bezpośredniego przeniesienia wirusów chorobotwórczych z nietoperzy na ludzi, tzw. zoonozy czasami pojawiają się transmitowane przez inne gatunki zwierząt. Tak było m.in. z SARS-CoV-2, który nie przeskoczył bezpośrednio z nietoperza na człowieka, ale z udziałem gatunku pośredniego (prawdopodobnie łuskowców) – wyjaśnia Interia.pl

Czytaj także
Przeczytaj więcej