18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pozwoli na to rozwój nauki

Naukowiec ujawnia kiedy spotkamy kosmitów

16.09.2022  12:22
Codziennie odkrywamy nowe egzoplanety.
Codziennie odkrywamy nowe egzoplanety. Fot: Benoit Gougeon/Ferrari Press/East News

Naukowiec rządowy ze Szwajcarii twierdzi, że odkrycie kosmitów to kwestia maksymalnie 25 lat.

Dr Sascha Quanz ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu dokonał bardzo śmiałej, lecz zarazem niezwykle logicznej prognozy. Uważa, że ludzie prawdopodobnie odkryją życie poza naszą planetą w ciągu najbliższych 25 lat.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest, co prawda, zdolny do wykonywania zdjęć wysokiej jakości w kosmosie i zrobił już zdjęcie gigantycznej egzoplanety. Nie jest jednak wystarczająco dokładny, aby fotografować mniejsze obiekty, a stworzony został z myślą o rejestracji gwiazd. Quanz uważa, że Teleskop Jamesa Webba po prostu nie jest „wystarczająco potężny”.

­– W 1995 roku mój kolega i laureat Nagrody Nobla Didier Queloz odkrył pierwszą planetę poza naszym Układem Słonecznym – powiedział Quanz. – Dzisiaj znanych jest ponad 5000 egzoplanet i codziennie je odkrywamy. Uważa się, że dziesiątki z tych tysięcy egzoplanet są przynajmniej potencjalnie nadające się do zamieszkania, a warunki na ich powierzchni są odpowiednie dla wody. Musimy zbadać atmosfery tych planet. Potrzebujemy podejścia obserwacyjnego, które pozwoliłoby nam robić zdjęcia tych planet.

Misja LIFE ma odkryć obce życie

Dlatego Sascha Quanz pracuje nad dwoma projektami, które mają pomóc w rozwoju zdolności Teleskopu i realizacji misji szukania obcego życia. Pierwszy z nich to instrument naziemny budowany w Chile, który ma być dodatkiem do Teleskopu Jamesa Webba, a drugi projekt to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest zbadanie egzoplanet pod kątem oznak życia. Ta misja znana jest jako LIFE (Large Interferometer For Exoplanets, czyli Duży Interferometr Dla Egzoplanet) i powstała w 2017 roku. Obecnie jest wciąż we wczesnej fazie badawczej.

Quanz uważa, że projekt LIFE będzie w przyszłości jedną z ważniejszych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Biorąc pod uwagę rozwój astronomii, codzienne odkrycia nowych egzoplanet i rosnące zainteresowanie życiem pozaziemskim, szwajcarski naukowiec przewiduje, że odkryjemy kosmitów poza Układem Słonecznym w ciągu najbliższych 25 lat.

logo Tu się dzieje