18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Covid wymięka

TRĄD WRÓCIŁ. Straszliwa choroba znów nam zagraża

14.10.2021  16:13
Trąd powraca
Trąd powraca Fot: Gorodenkoff/Shutterstock

Trąd budzi grozę od wieków. Dawniej ta choroba doprowadzała do zbiorowej paniki i sprawiała, że każdy człowiek żył w lęki. Na długo o nie zapomniano, aż do teraz...

Trąd znowu się pojawił. Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Exeter w Wielkiej Brytanii i Instytut Roberta Kocha doprowadziło do wykrycia trądu u dzikich szympansów w dwóch rejonach Afryki Zachodniej. 

Teoretycznie wykrycie tej choroby u szympansów nie powinno przerażać, ale... wszyscy znamy historię z nietoperzem z Wuhan. Skoro bliscy krewni człowieka chorują na trąd, wszystko staje się możliwe. Co gorsza, badacze twierdzą, że szympansy mogły się zarazić chorobą w wyniku kontaktu z zakażonymi ludźmi, lub w wyniku innych nieznanych źródeł środowiskowych.

Trąd budzi grozę od wieków

Trąd jest chorobą przerażającą, bolesną i ciężką. Dawniej uważano, że osoby nią dotknięte są w ten sposób karane przez Boga. W znacznym stopniu zaawansowania trąd może prowadzić nawet do utraty różnych części ciała.

Niestety, to właśnie ludzie są uważani za głównego żywiciela bakterii Mycobacterium leprae, która wywołuje trąd. Wiadomo jednak, że od czasu do czasu dochodzi do "rozprzestrzeniania się" bakterii na inne ssaki.

Badanie, o którym mowa wyżej, jest pierwszym, które udokumentowało obecność trądu w dwóch odrębnych populacjach dzikich szympansów. Czy znów czeka nas światowa pandemia, z którą trudno będzie sobie poradzić?

Tylko czas odpowie na to pytanie. Trąd przynajmniej ludzkość potrafi już leczyć.