18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jak to możliwe?!

Tajemnicze zjawisko w kosmosie. Naukowcy zdezorientowani

Bartłomiej Ciepielewski
20.01.2021  12:11
Gwiazda Polarna skrywa wiele tajemnic
Gwiazda Polarna skrywa wiele tajemnic Fot: Color4260/Shutterstock

Gwiazda Polarna obserwowana jest przez ludzi od tysiącleci. Najczęściej wykorzystywana była jako naturalny kompas, wskazujący wędrowcom drogę. Ostatnie badania Polaris przyniosły wiele tajemniczych i sprzecznych ze sobą informacji.

Gwiazda Polarna od lat wzbudza zainteresowanie naukowców z całego świata. Alfa Ursae Minoris jest najjaśniejszą gwiazdą znajdującą się w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Jej ciemniejsza strona, którą również można obserwować z Ziemi, nosi nazwę Polaris B.

Gwiazda Polarna skrywa wiele tajemnic

Wieloletnie obserwacje Gwiazdy Polarnej teoretycznie powinny zapewnić mnóstwo informacji na jej temat. Jednak jak zauważono, uzyskiwanie kolejnych danych dotyczących Polaris, wywołuje coraz więcej pytań.

Najnowsze wyniki badań Gwiazdy Polarnej wprawiły naukowców w osłupienie. Jak się okazuje, analizy naukowe za każdym razem wykazują inną masę tej gwiazdy. Badanie ewolucyjne przewiduje aż 7-krotnie większy rozmiar Polaris, w porównaniu do dotychczasowych pomiarów.

Zdaniem astrofizyków tak ogromne różnice mogą wynikać z błędów badawczych. Alfa Ursae Minoris jest trudna do zbadania, ze względu na to, że znajduje się nad biegunem północnym, czyli poza zasięgiem obserwacyjnym większości teleskopów.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze