18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa pandemia?

Tajemniczy grzyb atakuje szpitale. Jest odporny na leki

20.01.2022  15:20
Tajemniczy grzyb w USA
Tajemniczy grzyb w USA Fot: Kateryna Kon/Shutterstock

Kolejni pacjenci w USA zostali zarażeni rzadkim, odpornym na leki grzybem z gatunku Candida auris. Eksperci ostrzegają, że to dopiero początek, a liczba infekcji będzie stale rosła. Grzyby wywołają kolejną pandemię?

Infekcję drożdżakiem z gatunku Cnadida autis stwierdzono ostatnio u dwóch pacjentów ze szpitala w Nowym Orleanie. To pierwsze przypadki stwierdzone na terenie stanu Luizjana. Grzyby te wykryto już między innymi w Teksasie, Illinois, Kalifornii oraz na Florydzie. Od sierpnia ubiegłego roku na terenie USA zidentyfikowano około 1100 przypadków infekcji.

Wiem, że wszyscy są wyczerpani alarmującymi wiadomościami, ale jestem tym naprawdę zaniepokojony. Zazwyczaj, gdy wykrywamy takie przypadki, okazuje się, że to tylko wierzchołek góry lodowej - przekazał dr Alfred Luk z Tulane University School.

Placówki medyczne na całym świecie donoszą o wzrostach infekcji "superdrożdżakiem". Grzyb ten nie reaguje na środki przeciwgrzybicze oraz jest dość trudny do wykrycia.

Czym jest Candida uris?

"Superdrożdżak", który powoli podbija Ameryką, ale i nie tylko, może być śmiertelny dla osób z obniżoną odpornością. Według danych CDC nawet do 30 proc. chorych może umrzeć z powodu zarażenia Candida auris. Grzyb atakuje cały organizm, przez co objawy są niejednoznaczne, choć często osobom zainfekowanym towarzyszą dreszcze oraz wysoka gorączka.

Jedną z rzeczy, która sprawia, że Candida auris jest tak przerażająca, jest fakt, że może utrzymywać się na powierzchniach przez długi czas i wytrzymać wszystko - przekazała Johanna Rhodes z londyńskiego Imprerial College.

WHO z niepokojem śledzi wzrost liczby infekcji "suerdrożdżakiem". Eksperci nie wykluczają, że to nie wirusy czy bakterie, a grzyby mogą wywołać kolejną pandemię.