Oceń
Rosja ma długą i krwawą tradycję... zabijania własnych władców. Czy Władimira Putina czeka podobny los? Wielu sugeruje, że w Rosji może dojść do zamachu na życie prezydenta.
Władimir Putin rozpętał wojnę w Ukrainie i teraz cały świat mu złorzeczy, Pojawiły się już pierwsze oferty nagrody za jego głowę i nawoływania do zabicia przerażającego dyktatora. Eksperci coraz odważniej prognozują, że polityk może paść ofiarą buntu ze strony obywateli Rosji lub dotychczasowych kumpli, pozbawionych majątków oligarchów.
Jeśli spojrzeć na historię Rosji i jej władców, taki obrót spraw nie byłby niczym nowym. Rosjanie nie raz już pokazali, że gdy władza im się nie podoba, mordują przywódców. Ba, zdarzały się nawet przypadki, gdy zabójstwa zlecały ich rodziny!
Krwawe mordy carów w Rosji
I tak na przykład Aleksy Piotrowicz Romanow nigdy carem nie został tylko dlatego, że jego ojciec, car, nakazał go zabić. Carem był później syn zamordowanego mężczyzny, ale nie o tym... Dokładne okoliczności śmierci Romanowa nie są znane. Wiadomo, że ojciec dowiedział się o rzekomym, planowanym przez niego spisku, nakazał tortury i skazał go na śmierć.
Jeden z najbardziej znanych przypadków obalenia władcy w Rosji przypada Katarzynie II i jej mężowi. Piotr III Romanow został obalony przez małżonkę. Kobieta długo przeciągała na swa stronę kolejnych współpracowników cara. Gdy ten dowiedział się o spisku, uciekł, zrzekł się tronu, a ostatecznie został zamordowany przez oficerów kiedyś swojej gwardii.
Ofiarą swoich własnych ludzi padł także car Paweł I Romanow. Władca był raczej mało lubiany przez szlachtę i arystokrację, a jak się okazuje, także przez oficerów, generałów i innych ważnych ludzi, którzy władzy mieli służyć, a nie ją obalać. Stało się jednak to drugie - car został osaczony w Zamku Michajłowskiego, zmuszony do abdykacji i uduszony przez kapitana Jakowa Skariatina.
Marzec miesiącem śmierci rosyjskich władców
Wspomnieliśmy jednak - nie sugerując żadnych rychłych i krwawych rozwiązań - że wielu rosyjskich władców pożegnało się z życiem w trzecim miesiącu roku. I tak na przykład car Mikołaj I Romanow opuścił ten świat 2 marca 1855 roku, Józef Stalin 5 marca 1953 roku, Aleksander II Romanow 13 marca 1881 roku, Iwan Groźny 18 marca 1584, a wspomniany już Paweł I Romanow 24 marca 1801 roku.
Oceń artykuł
Tu się dzieje
