18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Potwór jak z horroru

Tarantula ukraińska w Polsce. Jadowite pająki atakują

Wojciech Kozicki
24.08.2022  19:45
Tarantula ukraińska w Polsce. Jadowite pająki i groźna neurotoksyna
Tarantula ukraińska w Polsce. Jadowite pająki i groźna neurotoksyna Fot: Rights Managed/East News/Ardea Picture Library

Jadowite pająki w Polsce! Fundacja IRME ostrzega, że do Polski dotarł prawdopodobnie najjadowitszy pająk w Europie – tarantula ukraińska. Może atakować ludzi i zwierzęta, jest bardzo agresywny, a do tego to jeden z największych pająków na Starym Kontynencie. Czeka nas plaga tarantul? Skąd się wzięły i czy ukąszenie tej tarantuli jest groźne dla człowieka?

Tarantula ukraińska (Lycosa singoriensis) to jeden z największych i najjadowitszych pająków w Europie. Długość tułowia tego małego potwora wynosi nawet 5 centymetrów, a rozpiętość odnóży może dochodzić nawet do 10 centymetrów. Chociaż ten pająk zamieszkuje głównie tereny pomiędzy Chinami, a Europą Środkową, to od 2019 roku z powodu ocieplenia klimatu i ekspansji szlaków migracyjnych widywany jest także w Polsce, głównie we wschodniej części kraju i w Bieszczadach. Ugryzienie tego pająka może mieć tragiczne konsekwencje?

Tarantula ukraińska w Polsce. Jadowite pająki

Tarantule ukraińskie to agresywne i jadowite pająki, które atakują zwierzęta i ludzi. W jadzie tych stworzeń mogą znajdować się peptydy wykazujące właściwości drobnoustrojowe przeciw bakteriom Gram-ujemnym i Gram-dodatnim oraz grzybom. Wydzielają neurotoksyny mogące zabić małe stworzenia, ale są niegroźne dla człowieka.

Ukąszenie jest jednak bolesne i pozostawia na ciele czerwone ślady. Pojawia się także opuchlizna, która może utrzymywać się dłuższy czas – podaje abczdrowie.pl.

Dr Łukasz Trębicki z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego uspokaja, że nie powinniśmy bać się tarantul ukraińskich. Podkreśla, że w Polsce mamy ponad 800 gatunków jadowitych pająków, a ten nie jest od nich groźniejszy. Dodał również, że na świecie mamy opisanych ponad 50 tys. gatunków pająków, z czego około 200 ma jad na tyle silny, by zagrozić zdrowiu albo życiu ludzi, ale żaden z nich nie występuje w Polsce.