18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Te ptaki są inteligentniejsze od szympansów. Potrafią nawet przewidzieć przyszłość

Redakcja
17.07.2017  17:34
kruk
kruk Fot: East News

Ptaki są coraz mądrzejsze. Czy przejmą władzę nad światem?

Krukowate, do których zaliczamy kruki i wrony, zaskakują coraz większą inteligencją. Radzą sobie m. in. z układaniem puzzli, rozwiązywaniem zagadek i używaniem narzędzi. Co więcej, robią to na poziomie podobnym do naszych dzieci. W wielu kwestiach już dawno prześcignęły m.in. szympansy.

Kruki wykazują również umiejętność samokontroli. Potrafią powstrzymać się i zrezygnować z nagrody, wiedząc, że mogą później otrzymać coś bardziej wartościowego. Tym samym, podobnie do ludzi, potrafią ocenić wartość przedmiotów, przewidując jednocześnie przyszłość. Aby otrzymać upragnioną rzecz, mogą nawet handlować. Znane są także przypadki, że kruki oszukiwały inne zwierzęta, udając chęć niesienia pomocy.

Te ptaki możemy nazwać Albertami Einsteinami wśród ptaków – stwierdził Markus Boeckle, profesor psychologii z University of Cambridge (huffingtonpost.com).

Obecnie w kinach możemy oglądać „Wojnę o Planetę Małp”, w której szympansy przejmują władzę nad światem. Czy jednak to ich powinniśmy się obawiać? Skoro kruki mają tak rozwiniętą umiejętność planowania, być może już przewidują zagładę ludzkości. Naukowcy uspokajają, że kruki planują jedynie jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby. Jednak Stefan Żeromski już dawno stwierdził, że „Rozdziobią nas kruki, wrony”.

Zobacz wideo z testem na inteligencję u kruków:

Przeczytaj więcej
Komentarze