18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lepiej uważać

Ten lek łykają WSZYSCY. Ma ZABÓJCZE właściwości

05.09.2022  18:09
Paracetamol jest zabójczy
Paracetamol jest zabójczy Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Paracetamol jest uznawany za jeden z łagodniejszych środków przeciwbólowych. Niestety, on również ma pewne zabójcze skutki uboczne, które mogą zagrozić naszemu życiu i zdrowiu.

Paracetamol wydawał się złotym środkiem na wszystkie dolegliwości. Do tego reklamowano go, jako stosunkowo bezpieczny i niemający szansy nam zaszkodzić. Najnowsze badania pokazują jednak, jak bardzo się myliliśmy. 

Paracetamol wcale nie jest tak bezpieczny, jak mogło się do tej pory wydawać. Pogłoski o jego nieszkodliwości trwały przez lata. Sądzono, że paracetamol jest najbezpieczniejszym środkiem przeciwbólowym, o wiele łagodniejszym niż np. ibuprofen, który znacząco podnosi ciśnienie krwi.

Paracetamol wcale nie jest bezpieczny!

Aktualnie naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili badanie, z którego wynika, że to przekonanie było zupełnie błędne. Paracetamol może znacząco zwiększyć ryzyko chorób serca! Nie jest prawie w ogóle bezpieczny, zwłaszcza kiedy używa się go dużo i często, na bóle przewlekłe. 

Jak informuje "Daily Mail", naukowcy obliczyli, że osoby, które przyjmują paracetamol codziennie w standardowej dopuszczalnej dawce 4 gramów na dobę (czyli 8 tabletek), już po czterech dniach notują zwiększone ciśnienie i są aż pięć razy bardziej narażone na pojawienie się problemów kardiologicznych i wystąpienie udarów mózgu. To brzmi jak horror, tymczasem w Polsce paracetamol łykany jest na potęgę!

Podczas badania przeprowadzonego w Edynburgu, w czasie przyjmowania środków przeciwbólowych ciśnienie skurczowe pacjentów średnio wzrosło o 4,7 mmHg. Co ciekawe, u niektórych jednak zwiększyło się aż o 40 mmHg. Badacze stwierdzili także, że "nie ma powodu", aby sądzić, że dla osób, które nie cierpią na nadciśnienie, wyniki będą inne. 

Paracetamol ma pozostawiać bezpiecznym lekiem, jeśli stosuje się go doraźnie, na krótkotrwałe dolegliwości bólowe. W innym przypadku od przybytku głowa zaczyna boleć - dosłownie. Często przyjmowanie takich leków na przewlekły ból na skutek odwrotny do zamierzonego i przedłuża męczące nas dolegliwości.

Dbajcie o swoje zdrowie w momencie, w którym można jeszcze zastosować opcję: Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Czytaj także