18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Potwory uwolnione zgodnie z prawem

Terroryści wypuszczani w Europie na wolność. Będą zamachy?

11.09.2019  19:43
Terroryści i bojownicy ISIS w Europie  - prawo da im szansę do ataku
Terroryści i bojownicy ISIS w Europie - prawo da im szansę do ataku Fot: Facebook

Zamachy terrorystyczne w Europie stają się coraz bardziej prawdopodobne, rośnie ryzyko ataków. Groźni dżihadyści zgodnie z prawem wyjdą lada moment z więzienia i mogą doprowadzić do masakry. Okazuje się, że służby nie mają nawet pojęcie, gdzie podziały się niebezpieczne osoby!

Szokujący raport ośrodka badawczego GLOBSEC. Okazuje się, że w europejskich więzieniach krótkie wyroki odsiadują setki osób mogących przeprowadzić ataki terrorystyczne w Europie. Skazano ich m.in. za przynależność do grup terrorystycznych, współpracę z terrorystami, planowanie zamachów terrorystycznych i terrorystyczną propagandę. Do 2023 roku ponad 100 z nich legalnie odzyska wolność. Co więcej, 45 osób już wypuszczono chociaż mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne.

Europejskie kraje, które wypuszczają takie osoby zza krat twierdzą, że nie są one niebezpieczne. Tymczasem GLOBSEC bije na alarm, że wiele z tych osób od bardzo dawna organizuje lub wspiera działania terrorystyczne i raczej na pewno wrócą do swojego „fachu”. Niektórzy zradykalizowali się za kratami, a inni pochodzą z rodzin od pokoleń związanych z terroryzmem.

Terroryści w Europie

Autorzy raportu zwracają uwagę na żony dżihadystów, które są zradykalizowane i mogą np. prowadzić rekrutacje do grup terrorystycznych i nawet planować ataki. Są obecne w Europie i nie wszystkie wracają w rodzinne strony, gdzie upadło ISIS.

Europejskie służby już w 2018 roku mówiły o kilkuset osobach związanych z terroryzmem, które wyjdą na wolność we Francji. Wiele z nich mocno zradykalizowało się za kratami. To nie koniec problemu, bo niemiecki rząd przyznał się do wpadki, gdy "zgubiono" 160 bojowników ISIS. Te osoby nadal pozostają na wolności, a wspierały ISIS i są gotowe zabijać.

Posłanka FDP Linda Teuteberg zwraca uwagę, że w Niemczech przebywa obecnie ponad 200 osób wspierających ISIS, które wróciły z walk na Bliskim Wschodzie. Niemieckie służby nie zajmują także rodzinami bojowników i terrorystów, które przybyły np. z Syrii do Europy i uznają je za "niewinne ofiary wojny".

Przeczytaj więcej
Komentarze