18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przełom!

Test na COVID-19 za pomocą telefonu? Powstaje wyjątkowa aplikacja

Bartłomiej Ciepielewski
16.04.2021  19:25
Telefon wykryje koronawirusa
Telefon wykryje koronawirusa Fot: Ocskay Mark/Shutterstock

Wszystko wskazuje na to, że tradycyjne testy na COVID-19 wkrótce mogą przejść do lamusa. Niemieccy programiści kończą prace nad aplikacją, która pomoże wykryć koronawirusa na podstawie analizy naszych zdjęć. "Mobilne testy" będą dostępne już pod koniec maja.

Firma Semic RF zamierza rozpocząć erę mobilnych testów na obecność koronawirusa. Niemieccy programiści stworzyli program, który za pomocą zrobionego nam zdjęcia może stwierdzić czy chorujemy na COVID-19.

Działanie aplikacji jest dość proste i opiera się na przeskanowaniu oczu użytkownika. Program poszukuje objawów zapalenia objawowego tak zwanego "różowego oka". Po 3 minutach wynik testu pojawia się na urządzeniu.

Aplikacja wykrywająca koronawirusa już w maju?

Zarząd Semic RF zapewnia, że precyzyjność aplikacji sięga około 95 procent. Program przetestowano na 70 tys. ochotników. Rozwiązanie te ma pomóc przy imprezach masowych takich jak rozgrywki piłkarskie lub koncerty.

Obecnie badaniem aplikacji zajmują się organy regulacyjne, które podejmą decyzję o dopuszczeniu jej na rynek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, premiera "mobilnego testu" będzie miała miejsce już po koniec maja.

Początkowo program będzie dostępny jedynie dla firm i użytkowników komercyjnych. Aplikacja będzie udostępniana w formie abonamentu za kwotę 480 euro miesięcznie. W przypadku klientów indywidualnych koszty prawdopodobnie będą o wiele niższe.

Czytaj także
Przeczytaj więcej