18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

COVID-19 nas zniszczy?

Testy na koronawirusa są do wyrzucenia. Bezużyteczny BUBEL

07.10.2020  18:00
Testy na koronawirusa to bubel
Testy na koronawirusa to bubel Fot: Piotr Hukalo/East News

Testy na koronawirusa, które można wykonać w domowym zaciszu to bezużyteczny bubel? Nie wykrywają COVID-19 tak skutecznie, jak te wykonywane przez służbę zdrowia. Ludzie wyrzucają pieniądze w błoto, kupując owe przedmioty. 

Testy na koronawirusa od początku pandemii są niesamowicie pożądanymi obiektami medycznymi. Nie każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, ma ochotę iść na profesjonalne testy do placówek służby zdrowia. Są osoby, które decydują się na zakup testów domowych. Tu zaczynają się schody.

Domowe testy na koronawirusa, często tanie i dostępne w sklepach internetowych, to zwykły bubel. Ich ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale pieniądze na nie wydane zostają po prostu wyrzucone w błoto.

Domowe testy na koronawirusa to bubel

"Test kasetowy", "Szybki test na koronawirusa", "Test na COVID-19 w 10 minut" - takich ofert jest w sieci dosłownie zatrzęsienie. Eksperci mają jednak poważne wątpliwości co do tego, czy korzystanie z nich jest aby na pewno rozsądne. 

Nie da się ukryć, że producenci takich wynalazków zauważyli po prostu, że jest to idealny na czas pandemii biznes. Przestraszeni i zdesperowani ludzie często kupują takie testy, zanim się zastanowią, czy to w ogóle dobry pomysł.

Przykro mi, ale nadają się jedynie do kosza

- mówi na temat takich testów wirusolog Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z portalem money.pl.

Jak więc nie dać się nabrać na takie produkty? Specjaliści radzą, by najpierw sprawdzić, czy na teście jest oznaczenie certyfikatu CE IVD. Jest to symbol, który oznacza, że producent przestrzega podstawowych standardów. Przy tym wirusolodzy i tak zaznaczają z całą mocą, że nawet certyfikat nie daje stu procentowej pewności.

Specjaliści radzą zgodnie, żebyśmy kontaktowali się z lekarzem, jeśli mamy podejrzenia lub objawy koronawirusa. Tylko tak dowiemy się z całą pewnością, czy dopadł nas COVID-19, czy jedynie jesienne przeziębienie.

Przeczytaj więcej
Komentarze