18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szybkie i domowe

Zapowiedzieli nowe testy na koronawirusa

Wojciech Kozicki
20.03.2020  20:09
Nowe testy na koronawirusa - będą szybkie i domowe?
Nowe testy na koronawirusa - będą szybkie i domowe? Fot: Facebook/DDNewsLive

Testy na koronawirusa, które są obecnie dostępne w Polsce i na świecie, to za mało, by pandemia zapalenia płuc z Wuhan została zatrzymana. Lekarstwo i szczepionka na SARS-CoV-2 jeszcze długo nie będą dostępne, ale Senegalczycy i Brytyjczycy zapewniają, że każdy będzie mógł zbadać się w domu i sprawdzić czy ma COVID-19. Obiecują super szybkie domowe testy już za kilka miesięcy!

Koronawirus to jak na razie pandemia nie do zatrzymania, a liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła 10 000 osób! Obecne testy na koronawirusa są wykonywane przez diagnostów w warunkach laboratoryjnych i polegają na pobraniu wymazu z jamy nosowo-gardłowej oraz zbadaniu materiału genetycznego. Wykonanie testu zajmuje jednak nawet kilka godzin i jest dość kosztowne.

Diagności, którzy je wykonują, noszą maskę, rękawice i kombinezon z długim rękawem, wszystko jest utylizowane lub odkażane po zakończeniu pracy. W laboratorium utrzymywane jest podciśnienie, powietrze jest suche, oczyszczane filtrami HEPA - podaje businessinsider.com.pl.

Szybki i domowy test na koronawirusa - kiedy będzie dostępny?

Naukowcy z całego świata chcą stworzyć szybkie i tanie testy na koronawirusa. Obiecują je dostarczyć na rynek Instytut Pasteura i brytyjski Mologic. Jak podaje bloomberg.com, zapewniają, że w ciągu 3 miesięcy zaprezentują nowy test na koronawirusa, który będzie kosztował 1$, a czas jego wykonania nie przekroczy 10 minut. Każdy będzie mógł go sobie zrobić samodzielnie w domu bez pomocy specjalisty, co zapowiedział dyrektor Instytutu Pasteura Amadou Sall.

Testów na koronawirusa w Afryce nie brakuje, wciąż mamy ten luksus. Chcemy jednak, aby były szybsze i tańsze, co pozwoli zahamować rozwój pandemii - mówi szefowa badań diagnostycznych Rosanna Peeling z London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Testy mają opierać się na technologiach znanych z testów ciążowych i testów na malarię. Prawdopodobnie, dzięki wsparciu finansowemu brytyjskiego rządu oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów, będzie możliwe wyprodukowanie 8 milionóww testów na koronawirusa rocznie.

Czytaj także