18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec?

To będzie OSTATNIA ZMIANA CZASU? Europoseł PiS wyjaśnia

19.10.2021  13:40
Tegoroczna zmiana czasu będzie ostatnią?
Tegoroczna zmiana czasu będzie ostatnią? Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Choć posłowie PE już dwa lata temu podjęli decyzję o zlikwidowaniu zmiany czasu, coroczny rytuał wciąż trwa. Zdecydowana większość Polaków wolałaby zostać przy czasie letnim i cieszyć się dłuższym dniem, lecz politycy nadal nie mogą dojść do porozumienia. Do sprawy odniósł się europoseł PiS Karol Karski, który przyznaje, że niebawem problem zostanie rozwiązany.

Zgonie z unijną dyrektywą ze stycznia 2001 roku na terenie UE zegarki przestawiamy dwa razy w roku - w ostatnią niedzielę października i marca. Ostatnio sprawę w rozmowie z "Faktem" skomentował europoseł PiS Karol Karski, sugerując, że niebawem może to się zmienić.

Są badania, które potwierdzają, że harmonizacja czasu między krajami powoduje korzyści ekonomiczne. Czy zmiana czasu na letni je powoduje, tutaj nie ma jasności. Na pewno z punktu widzenia medycznego dowiedziono, że dla samopoczucia psychicznego mieszkańców lepiej czasu nie przestawiać - mówił Karski.

Nad podjęciem ostatecznej decyzji Komisja Europejska poczeka do chwili, aż wszystkie kraje nadeślą opinie w tej sprawie.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Europoseł PiS poinformował, że prace nad wypracowaniem kompromisu wkrótce zostaną ukończone. Tegoroczna zmiana czasu może być tą ostatnią, gdyż jak zaznacza Karski w kraju na stałe może zostać przyjęty czas zimowy.

Myślę, że realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym - stwierdził polityk.

Do Sejmu trafił ostatnio projekt ustawy PSL, który wbrew doniesieniom Karola Karskiego, zapowiada zlikwidowanie czasu zimowego. Wszystko wskazuje na to, że coroczny rytuał może przejść do historii.