18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przełom!

To koniec szczepionek? Odkryto nowy sposób walki z COVID-19

01.06.2021  15:47
Będzie szczepionkowy przełom?
Będzie szczepionkowy przełom? Fot: Cagkan Sayin/Shutterstock

Wkrótce szczepionki przeciw COVID-19 mogą okazać się całkowicie zbędne. Eksperyment naukowców z Minesoty potwierdza, że możliwe jest stworzenie tabletek, które po włożeniu pod język dostarczą organizmowi białkowe szczepionki.

Zespół naukowców z University of Minnesota przekazał świetną wiadomość dla osób, które boją się igieł. Badacze na łamach "Journal of Controlled Release" poinformowali, że obszar podjęzykowy jest w stanie wchłaniać różnego rodzaju substancje w tym na przykład szczepionki.

Powstaną szczepionki w tabletkach?

Twórcy eksperymentu udowodnili jego skuteczność, wykorzystując białka HIV. Mimo że szczepionka przeciw tej chorobie nie została jeszcze wynaleziona, to badacze pokazali, że w przyszłości będzie mogła być aplikowana właśnie w ten sposób.

Wyzwanie więc polega na tym, aby wziąć duże cząsteczki takie jak białka, przechowywać je w temperaturze pokojowej, dostarczyć poprzez obszar podjęzykowy, uniknąć bólu i kłopotów związanych z użyciem igieł, doprowadzić do wchłonięcia i wywołania odpowiedzi immunologicznej. Okazuje się, że jak pokazaliśmy, może to zadziałać przy użyciu prostego, eleganckiego rozwiązania opartego na specyficznych materiałach - przekazał prof. Chun Wang, jeden z autorów badania.

Zdaniem badaczy wkrótce metoda ta będzie mogła być wykorzystywana do aplikowania innych szczepionek np. przeciw COVID-19.

Jeśli będziemy kontynuować te prace, możemy dojść do punktu, w którym będziemy mieli różne szczepionki - oparte na DNA, RNA, białkach. Będzie można je przechowywać bez użycia lodówek i łatwo podawać za pośrednictwem obszaru podjęzykowego. Będzie można je szybko rozprowadzić po całym świecie, ponieważ nie będą wymagały drogiego sprzętu i trudnego przechowywania - opowiada specjalista.

Nowy wynalazek przekona antyszczepionkowców? Do wdrożenia pomysłu w życie jeszcze długa droga, lecz z pewnością może on zmienić podejście do szczepień.

Czytaj także
Przeczytaj więcej