Oceń
Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby i mocno uprzykrzają nam życie. Warto wiedzieć, na które z tych małych stworzeń powinniśmy uważać szczególnie. Jeden gatunek wydaje się wybitnie uciążliwy.
Kleszcze potrafią na zdrowych ludzi sprowadzić straszliwe choroby. Niestety, w ciepłe miesiące jesteśmy o wiele bardziej narażeni na złapanie tego małego, niebezpiecznego owada. Na jakie gatunki kleszczy powinniśmy uważać szczególnie?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia tzn. kleszczy gołębich. Ich ataku można się spodziewać nie tylko na otwartej przestrzeni, ale również w lesie, na łące, w parku czy w ogrodzie. Czasem nie trzeba nawet wychodzić z domu, by paść jego ofiarą.
Kleszcz gołębi atakuje
Kleszcz gołębi to inaczej obrzeżek gołębi lub pluskwa ptasia. Swoją nazwę zawdzięcza głównemu żywicielowi - gołębiowi. Żeruje jednak też na innych ptakach, w tym na ptactwie domowym. Każda osoba, która posiada kury w swoim gospodarstwie, powinna szczególnie mieć się na baczności. Owad atakuje także ludzi - z tragicznym skutkiem.
Kleszcz gołębi jest sprytny. Kiedy nie ma w okolicy ptasiego żywiciela, potrafi ukrywać się całymi dniami w podłogowych i ściennych szparach, w futrynach i ramach okiennych, pod parapetami, tapetami i boazerią oraz w szczelinach mebli. Jest odporny na niskie temperatury.
Kiedy nadchodzi noc - przystępuje do ataku na niespodziewających się zagrożenia ludziach. Pobiera krew przez godzinę lub półtorej i odpada od żywiciela - brzmi to okropnie, ale gorsze są konsekwencje.
Kleszcz gołębi jest taki groźny ze względu na to, że jego ślina to silny alergen, a ślady po ugryzieniach mogą zostać na skórze nawet przez kilka lat. Miejmy nadzieję, że nie spotkamy go na naszej letniej drodze życia...
Oceń artykuł

