18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ostrzegamy

To najgroźniejszy rodzaj kleszcza. Kiedy zaatakuje, nie ma litości

11.07.2021  11:31
Kleszcz gołębi atakuje
Kleszcz gołębi atakuje Fot: Lukasz GRUDNIEWSKI/East News

Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby i mocno uprzykrzają nam życie. Warto wiedzieć, na które z tych małych stworzeń powinniśmy uważać szczególnie. Jeden gatunek wydaje się wybitnie uciążliwy. 

Kleszcze potrafią na zdrowych ludzi sprowadzić straszliwe choroby. Niestety, w ciepłe miesiące jesteśmy o wiele bardziej narażeni na złapanie tego małego, niebezpiecznego owada. Na jakie gatunki kleszczy powinniśmy uważać szczególnie?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia tzn. kleszczy gołębich. Ich ataku można się spodziewać nie tylko na otwartej przestrzeni, ale również w lesie, na łące, w parku czy w ogrodzie. Czasem nie trzeba nawet wychodzić z domu, by paść jego ofiarą.

Kleszcz gołębi atakuje

Kleszcz gołębi to inaczej obrzeżek gołębi lub pluskwa ptasia. Swoją nazwę zawdzięcza głównemu żywicielowi - gołębiowi. Żeruje jednak też na innych ptakach, w tym na ptactwie domowym. Każda osoba, która posiada kury w swoim gospodarstwie, powinna szczególnie mieć się na baczności. Owad atakuje także ludzi - z tragicznym skutkiem.

Kleszcz gołębi jest sprytny. Kiedy nie ma w okolicy ptasiego żywiciela, potrafi ukrywać się całymi dniami w podłogowych i ściennych szparach, w futrynach i ramach okiennych, pod parapetami, tapetami i boazerią oraz w szczelinach mebli. Jest odporny na niskie temperatury.

Kiedy nadchodzi noc - przystępuje do ataku na niespodziewających się zagrożenia ludziach. Pobiera krew przez godzinę lub półtorej i odpada od żywiciela - brzmi to okropnie, ale gorsze są konsekwencje. 

Kleszcz gołębi jest taki groźny ze względu na to, że jego ślina to silny alergen, a ślady po ugryzieniach mogą zostać na skórze nawet przez kilka lat. Miejmy nadzieję, że nie spotkamy go na naszej letniej drodze życia...

Czytaj także