18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nosz Curevac!

Totalna porażka szczepionki przeciw COVID-19. Trafi do kosza?

05.07.2021  17:28
Szczepionka przeciw COVID-19 okazała się nieskuteczna
Szczepionka przeciw COVID-19 okazała się nieskuteczna Fot: Teran Studios/Shutterstock

Nowy preparat przeciw COVID-19 opracowany przez niemiecki koncern CureVac okazał się całkowitą porażką. Szczepionka wykazuje bardzo niską skuteczność, mimo że jest oparta na tej samej technologii co Pfizer i Moderna.

Koncern CureVac poinformował, że skuteczność wyprodukowanej szczepionki przeciw COVID-19 wynosi tylko 48 procent. Doniesienia te spowodowały spore zamieszanie, gdyż preparat uważano za pewnik.

Skuteczność szczepionek mRNA Moderny i Pfizera sięga ponad 90 procent. Niemiecki odpowiednik miał osiągnąć podobny wynik.

Błędem było zakładać, że jeśli jest to szczepionka mRNA, to będzie ona równie skuteczna, jak inne preparaty wyprodukowane w tej technologii. Jest to zła wiadomość, ale z drugiej strony pokazuje, jak duże szczęście mieliśmy, że szczepionki BioNTech/Pfizer oraz Moderna wykazały tak wysoką skuteczność, również wobec nowych i niepokojących wariantów, które krążą po świecie - stwierdził lekarz Bartosz Fiałek, przewodniczący regionalnego Związku Zawodowego Lekarzy.

Firma przekonuje, że szczepionka może nadal odegrać istotną rolę w walce z zarazą. Preparat z 77-procentową skutecznością chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Zobacz także

CureVac skazane na porażkę?

Eksperci podkreślają, ze szczepionki mRNA są łatwe w modyfikowaniu, dzięki czemu jest szansa, że preparat CureVac zostanie wkrótce ulepszony. Może to jednak znacznie opóźnić jego pojawienie się na rynku.

Unia Europejska zdążyła już złożyć zamówienia na 405 milionów dawek tej szczepionki. Do Polski miało trafić około 6 milionów z nich.

Zobacz także