18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zło nie śpi

Totalny szok. Jest zima, a w Polsce inwazja kleszczy!

Emilia Waszczuk
31.01.2020  18:33
Totalny szok. Jest zima, a w Polsce inwazja kleszczy!
Totalny szok. Jest zima, a w Polsce inwazja kleszczy! Fot: Lukasz GRUDNIEWSKI/East News

Tego jeszcze nie było. Przełom stycznia i lutego przyniósł szokujące doniesienia. Mimo że mamy środek zimy, w Polsce aż roi się od kleszczy!

Przełom stycznia i lutego to zwykle czas, gdy na termometrach widnieje minus kilka stopni, na ziemi leży śnieg, a Polacy zapominają, jak uciążliwe i czasem niebezpieczne mogą być owady i pajęczaki. Ale nie w tym roku. W tym roku pogoda szaleje, praktycznie nie było śniegu i mrozu, a w kraju trwa inwazja kleszczy.

O tym, że niebezpieczne pajęczaki mimo zimy, pozostają aktywne, informuje "Wirtualna Polska". Skupiska kleszczy odnotowano już w kilku miejscach w Polsce, między innymi na Mazowszu, Pomorzu i w Wielkopolsce.

Podczas trzygodzinnego spaceru nad brzegiem Wisły zebrałem z nogawek spodni 13 kleszczy, a dodatkowo mój pies złapał cztery

- mówi WP Paweł z Warszawy.

Biolog przestrzega

Skąd kleszcze o tej porze roku? Eksperci są zaniepokojeni. Twierdzą, że pajęczaki przez wyjątkowo ciepłą zimę, mogły nawet nie wejść w stan hibernacji.

Temperatura dobowa poniżej 5 stopni C powinna skłonić kleszcze do hibernacji. Jeśli w ciągu doby nie będzie skoków poniżej zera, to aktywność może zostać zachowana

- mówi doktor Marta Hajdul-Marwicz z WUM.

Należy zabezpieczać się przed kleszczami za pomocą repelentów, oraz pamiętać o zabezpieczaniu swoich czworonożnych przyjaciół - dodaje.

Skoro już teraz przenoszące niebezpieczne choroby kleszcze grasują w Polsce, czy wiosną i latem czeka nas prawdziwa plaga?

Przeczytaj więcej
Komentarze