18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trucizna w powietrzu

Trujące owady w Polsce! Korowódka dębówka atakuje!

Wojciech Kozicki
05.08.2022  18:10
Trujące owady w Polsce! Korowódka dębówka atakuje ludzi i psy
Trujące owady w Polsce! Korowódka dębówka atakuje ludzi i psy Fot: Fabian Wagner/Shutterstock

W Polsce pojawił się tajemniczy i groźny dla ludzkiego zdrowia owad. Włochata korowódka dębówka może i wygląda jak niewinny stworek z kreskówki Pokemon lub "Potwory i spółka", ale jest bardzo niebezpieczna. Lasy Państwowe ostrzegają, by się do niej nie zbliżać, bo kontakt może być groźny dla ludzi i zwierząt.

Korowódka dębówka jest gatunkiem ciepłolubnego motyla nocnego, który na dobre zadomowił się w Polsce. Leśnicy ostrzegają, że ten żerujący nocą owad, najczęściej na liściach dębów, może być groźny dla zdrowia człowieka. Dorosłe osobniki krzywdy nam nie zrobią, ale już 3-centymetrowe gąsienice mogą narobić nam problemów. Każda z nich ma na ciele ok. 60 tys. parzących włosków o długości 2 milimetrów, służących do ochrony przez drapieżnikami. Gdy larwy korowódki poczują się zagrożone, wystrzeliwują trujące włoski, które z wiatrem przemieszczają się na wiele kilometrów. Jak podaje O2.pl, „są kruche i łamliwe, wypełnione różnymi proteinami i parzącym płynem, zwanym thaumetopoeiną”.

Korowódka dębówka i trujący owad w Polsce

Trujące włoski lawy korowódki, gdy dostaną się do oczu człowieka lub zetkną się z naszą skórą, mogą wywołać niebezpieczne uczulenie lub podrażnienie. Leśnicy starają się ograniczyć występowanie korowódki stosując opryski, ale musicie mieć się na baczności. Na jednym drzewie może być nawet 100 tys. takich owadów.

Pokryte gęstymi włoskami gąsienice żerują nocą, najczęściej na liściach dębów. Czasem można je spotkać na jesionach, bukach, kasztanach, brzozach, śliwach, leszczynach oraz wierzbach. Po zmroku wędrują w szeregu w regularnym korowodzie po pniach i gałęziach. Stąd też ich nazwa - "korowódka dębówka" – wyjaśnia O2.pl.

Korowódka dębówka jest także niebezpieczna dla psów. Po kontakcie z trucizną tych owadów zaczynają ślinić, mają problemy z piciem i spożywaniem pokarmów, a na ich ciele mogą pojawić się drobne rany. Konieczna jest pomoc weterynarza.

Dorosła korowódka dębówka dobrze czuje się w Polsce, szczególnie w województwie wielkopolskim. Z powodu wysokich temperatur dokonuje coraz intensywniejszej ekspansji w naszym kraju, a samica składa nawet 150 jaj w górnej części korony dębu. Co gorsza, „nawałnice oraz silny wiatr powodują, że gąsienice i ich gniazda z parzącymi włoskami są zdmuchiwane z drzew, co zwiększa prawdopodobieństwo wejścia z nimi w kontakt”. 

Co zrobić, kiedy dojdzie do kontaktu z gąsienicą korowódką dębówką?

  1. Zdejmij ubranie, na których mogą być szkodliwe włoski (wypierz je w min. 60 stopniach!)
  2. Jeśli włoski znajdują się bezpośrednio na skórze, usuń je za pomocą taśmy klejącej. Po prostu przyłóż klejącą stroną do miejsc, gdzie mogą znajdować się włoski gąsienicy i odklej. W razie konieczności czynność powtórz wielokrotnie, zmieniając kawałki taśmy.
  3. Podrażnione miejsca przemyj letnią wodą. 
  4. Nie drap i nie pocieraj zmian alergicznych, jakie wystąpiły na skórze.
  5. Gdy włoski gąsienicy dostaną się do oczu, albo spowodują silną rekcję alergiczną, jak najszybciej zgłoś się do lekarza!

Bezpośredni kontakt z owadem powoduje zawroty głowy, gorączkę, ataki astmy oraz reakcję alergiczną. Mogą pojawić się również wymioty oraz wysypka - ostrzegają leśnicy Lasów Państwowych.