18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bądźcie uważni!

Truskawkowy księżyc już dziś na niebie. Wyjątkowe zjawisko

05.06.2020  18:58
Truskawkowy księżyc już dziś na niebie. Wyjątkowe zjawisko
Truskawkowy księżyc już dziś na niebie. Wyjątkowe zjawisko Fot: EAST NEWS

Truskawkowy księżyc w pełnej krasie widoczny będzie dziś na niebie. Nie przegapcie tej przepięknej, letniej pełni. Następna szansa na jej oglądanie dopiero za rok.

Truskawkowy księżyc będzie widoczny na dzisiejszym niebie. Czym jest taki rodzaj naszego pięknego satelity? Niczym innym jak czerwcową pełnią księżyca, która ukazuje nam go w innej barwie. W tym roku truskawkowemu księżycowi towarzyszyć będzie półcieniowe zaćmienie.

Truskawkowy księżyc najpiękniej będzie się prezentował około godziny 21:12. Taki księżyc w pełni będzie widoczny do 7 czerwca, wtedy też zacznie wchodzić w III kwartę. Następne tego rodzaju zjawisko dopiero w przyszłym roku.

Truskawkowy księżyc zjawił się na niebie

Podczas tej pięknej, czerwcowej pełni księżyc przybiera niesamowity, różowy kolor. W związku z tym jako "truskawkowy" określono go pierwszy raz w latach 30. XX wieku w "Maine Farmer's Almanac". Nieprzypadkowo jego pojawienie się na niebie zbiega się ze zbiorami truskawek.

Truskawkowy księżyc jest dużym wydarzeniem w różnych częściach świata i niejednokrotnie staje się powodem do świętowania. Różowy księżyc jawi się nam wtedy, kiedy jego orbita jest w prawie tej samej płaszczyźnie, co orbita ziemska. Z przyczyny takiego oświetlenia księżyc zdaje się zmieniać kolor i świecić jaśniej.

Miejmy nadzieję, że dzisiejsze warunki pogodowe nie uniemożliwią nam obserwacji pięknego satelity.

Przeczytaj więcej
Komentarze