18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jeden się wyróżnia

Trzecia dawka szczepienia. Który preparat wybrać?

07.12.2021  14:58
Trzecia dawka szczepionki
Trzecia dawka szczepionki Fot: Marek BAZAK/East News

Coraz więcej osób może przyjąć trzecią dawkę przypominającą szczepienia przeciwko Covid-19. Co ciekawe, nie trzeba szczepić się tym samym, co już się otrzymało. Zdaniem wielu specjalistów szczepionki można mieszać.

Trzecią dawkę szczepienia przeciwko Covid-19 można przyjąć w formie dowolnego preparatu, niekoniecznie tego, który już się wcześniej otrzymało. Wśród wszystkich szczepionek dostępnych na polskim rynku, jedna zaczęła się wyróżniać skutecznością.

Trzecia dawka szczepienia przeciw Covid-19

Niestety, podczas czwartej fali pandemii koronawirusa chorują również zaszczepieni. Ważne jest jednak to, że przechodzą oni zakażenie koronawirusem o wiele łagodniej niż osoby, które nie mają żadnej ochrony. Czy to prawda, że jedna szczepionka jest skuteczniejsza niż inne, a osoby nią zaszczepione mogą czuć się bezpieczniej? Na to pytanie odpowiada specjalista wirusolog.

Przede wszystkim według najnowszej wiedzy lekarskiej, w naszej populacji jest do 5 proc. osób, które w ogóle nie odpowiadają właściwie na szczepienia przeciw Covid-19. W ich przypadku można mówić o wyjątkowym niefarcie.

Są to osoby tzw. non responders, które mimo tego, że są w pełni zdrowe, nie odpowiadają skutecznie na szczepionkę. Odsetek ten jest zdecydowanie wyższy - nawet do 46 proc. - u osób z grup ryzyka np. z nowotworami czy po przeszczepach. Niestety, ryzyko zgonu z powodu COVID-19 wzrasta u nich o ponad 30 proc.

- zaznacza wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Specjalistka zdradza również, która z obecnie dostępnych szczepionek może być uznana za najskuteczniejszą w obliczu czwartej fali. Być może warto skusić się właśnie na nią, kiedy pojawi się konieczność przyjęcia trzeciej dawki szczepienia.

Moderna daje wyższy poziom ochrony i mniejszą liczbę powikłań. Ma większą dawkę mRNA - 100 mikrogramów, a w przypadku Pfizera jest to 30 mikrogramów. Stąd po szczepieniu Moderną wytworzy się więcej białka kolca S, co może mieć wpływ na skuteczniejszą odpowiedź odpornościową organizmu

- sprecyzowała wirusolog.