18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Naukowcy już wiedzą

Pandemia koronawirusa nie zaczęła się w Wuhan?

Wojciech Kozicki
29.11.2020  15:10
Koronawirus nie z Wuhan? Naukowcu ujawniają źródło pandemii
Koronawirus nie z Wuhan? Naukowcu ujawniają źródło pandemii Fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News

Skąd wziął się koronawirus SARS-CoV-2? Czy rzeczywiście epidemia zaczęła się targu w Wuhan albo wirus wydostał się z tamtejszego laboratorium? Chińscy naukowcy twierdzą, że pandemia narodziła się nie w Chinach, lecz… w Indiach!

Czy rzeczywiście targ rybny w Wuhan był początkiem pandemii COVID-19? A może rzeczywiście w jakiś sposób wydostał się z laboratorium w Wuhan? Naukowcy podejrzewają nawet, że to panspermia, a koronawirus pochodzi z kosmosu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłasza śledztwo w tej sprawie, a tymczasem chińscy badacze są już pewni, że Wuhan NIE BYŁO PIERWSZE.

Skąd wziął się koronawirus i jakie jest jego źródło?

Jak pisze The South China Morning Post, dyskusja nie toczy się o to, gdzie po raz pierwszy został oficjalnie wykryty wirus. To akurat pewne, że stało się to w Wuhan. Obecnie chodzi o ustalenie kraju pochodzenia patogenu, z którego dotarł do Chin.

Jakie jest w takim razie prawdziwe pochodzenie koronawirusa SARS-CoV-2? Zespół naukowy z Shanghai Institute for Biological Sciences pracuje nad ustaleniem pochodzenia COVID-19. Eksperci ogłosili, że wirusy mutują podczas replikacji i za każdym razem w ich sekwencji zachodzą niewielkie zmiany. Oryginalną wersję SARS-CoV-2 można wyśledzić poprzez znalezienie próbki z najmniejszą liczbą mutacji. Obecnie przeprowadzone badania wykluczają Chiny jako matecznik SARS-CoV-2.

Epidemia COVID-19 wybuchła w Indiach?

Chińczycy podejrzewają, że pandemia zaczęła się prawdopodobnie w takich krajach jak Indie, Bangladesz, USA, Grecja, Australia, Indie, Włochy, Czechy, Rosja lub Serbia. Najwięcej podejrzeń pada właśnie na Indie, bo jak zwraca uwagę Dr Shen Libing, odnotowano tam próbki z niską mutacją koronawirusa. Co więcej, w 2019 roku w Indiach zaatakowała fala potwornych upałów i brakowało wody. Często biedni ludzie pili ją z tych samych źródeł co zwierzęta. Wtedy mogło nastąpić pierwsze zakażenie człowieka patogenem.

Biorąc pod uwagę, że Indie charakteryzuje młoda populacja, wiele osób mogło miesiącami chorować bezobjawowo. Do tego chodzi fatalny system ochrony zdrowia w Indiach.

Z Indii wirus już powędrował bez problemu do innych krajów. Jednak Dr Shen Libing uważa, że najpierw dotarł do Europy, a dopiero stamtąd urządził sobie wycieczkę do Chin.

Czytaj także
Przeczytaj więcej