18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nadciąga katastrofa?

Upały na Antarktydzie. Nadciąga katastrofa klimatyczna

02.07.2021  18:29
Upały na Antarktydzie będą coraz częstszym zjawiskiem
Upały na Antarktydzie będą coraz częstszym zjawiskiem Fot: Denis Burdin/Shutterstock

Światowa Organizacja Meteorologiczna potwierdziła nowy rekord temperatury na Antarktydzie. Termometry odnotowały tam 18,3 st. Celsjusza. Zmiany klimatu coraz bardziej dają się we znaki...

Najwyższą temperaturę na Antarktydzie odnotowano 6 lutego 2020 roku na argentyńskiej stacji badawczej Esperanza. Wynik został już zatwierdzony przez komisję WMO, zajmującą się badaniem ekstremalnych warunków pogodowych.

Antarktyda bije rekordy ciepła

Komisja odrzuciła wniosek o potwierdzenie jeszcze większego rekordu. Czujniki umieszczone w bazie na wyspie Seymour odnotowały 20,75 st. Celsjusza. Jak tłumaczą eksperci, w tym przypadku termometry nie były odpowiednio zabezpieczone przed wpływem promieni słonecznych.

Weryfikacja rekordowo wysokiej temperatury jest ważna, ponieważ pomaga nam zbadać pogodę i klimat na tym odległym zakątku ziemi - informuje Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

Poprzedni rekord temperatury na Antarktydzie padł 24 marca 2015 roku. Na stacji Esperanza zanotowano wtedy 17,5 stopnia Celsjusza.

WMO podkreśla, że Antarktyda jest jednym z najszybciej ocieplających się miejsc na Ziemi. W ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura wzrosła tam o niespełna 3 stopnie.  Sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza…