Oceń
Narodziny niezwykłych bliźniąt w Indiach. Mają dwa serca, dwie głowy, trzy ręce i jeden tors. Medycy już podjęli decyzję, że te bliźnięta nie zostaną chirurgicznie rozdzielone. Czy zostaną uznane za jedną osobę i czym jest policefalia?
Szokujące narodziny bliźniaków w Indiach. Ich mama w czasie ciąży podczas badań USG dowiedziała się, że urodzi dwójkę dzieci. Shaheen Khan nie spodziewała się jednak, że jej dwójka dzieci będzie miała trzy ręce, dwa serca, dwie głowy, ale jedno ciało. Okazało się, że lekarze nie zauważyli zrośnięcia bliźniąt. Dopiero po 35. tygodniu ciąży kobietę i jej męża poinformowano, że oczekują bliźniąt syjamskich.
Dziecko z dwoma głowami - policefalia czy bliźniaki syjamskie?
Jak podaje Radio ZET, dziecko z miasta Indore w dokumentacji medycznej figuruje w licznie pojedynczej. Chociaż występuje bardzo wysoka śmiertelność takich bliźniąt po porodzie, te dzieci czują się świetnie, a lekarze nie planują wykonywania żadnych operacji. Lekarz opiekujący się dziećmi zwrócił jednak uwagę, że „stan dzieci pozostaje niepewny” i konieczna jest obserwacja. Wiadomo również, że matka bliźniąt nadal pozostaje w szpitalu okręgowym w Ratlam.
Choć w raportach lekarzy noworodek traktowany jest jako pojedyncze dziecko, nie ma oficjalnych doniesień, czy niemowlę uznano za "bliźnięta syjamskie" czy za "jedno dziecko” – podaje Poradnik Zdrowie.
Media przypominają, że najwięcej przypadków urodzeń bliźniąt syjamskich występuje w Indiach i krajach afrykańskich. Bliźniaki syjamskie to efekt błędu genetycznego, gdy dochodzi do niecałkowitego podziału zapłodnionej komórki jajowej. Im później następuje podział, tym więcej wspólnych organów będzie łączyć bliźniaki.
Jak wyjaśnia zdrowie.radiozet.pl, zaburzenia, z którym urodziły się bliźnięta w Indiach, określane jest jako policefalia. Organizm ma wówczas jedno ciało, ale więcej, niż jedną głowę. Co istotne, głowy nie są dla siebie pasożytnicze, mogą dysponować oddzielnymi rdzeniami kręgowymi, mózgami, a nawet sercami. Na świecie znany jest przypadek sióstr Abigail i Brittany Hensel z USA, które uznano za oddzielne osoby. Jedna z nich kontroluje lewą stronę wspólnego ciała, a druga prawą. Kobiety mają oddzielne mózgi i rdzenie kręgowe. Odnotowano przypadki, gdy bliźnięta z policefalią uznawane są formalnie za jedną osobę.
Młodzi rodzice byli początkowo zszokowani i zasmuceni, uważali, że spotkała ich boska kara. Jednak szybko zdecydowali, że postarają się wychować dzieci najlepiej, jak potrafią i chcą im zapewnić odpowiednią opiekę – pisze Radio ZET o bliźniakach z Indore.
Oceń artykuł