18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie nowa pandemia?

GROŹNY WIRUS POWRÓCIŁ! Śmiertelność prawie 90 proc.

10.08.2021  16:15
Śmiertelnie groźny wirus dotarł do Afryki
Śmiertelnie groźny wirus dotarł do Afryki Fot: Maksym Fesenko/Shutterstock

Wirus Marburg zaatakował Afrykę. Jak informuje WHO, groźny patogen może "rozprzestrzeniać się daleko i szeroko". Jego śmiertelność szacowana jest na około 88 procent.

Wirus Marburg należy do tej samej rodziny wirusów co znana na całym świecie ebola. Niestety, do tej pory nie opracowano szczepionek lub metod leczenia choroby marburskiej.

Patogen po raz pierwszy został wykryty w 1967 roku w Marburgu, Frankfurcie oraz Belgradzie. Epidemia była związana z badaniami afrykańskich małp pochodzących z Ugandy. Wirus atakował Kenię, Demokratyczną Republikę Konga, a także Angolę, gdzie ponad 15 lat temu zmarło 329 osób spośród 374 zakażonych.

Wirus Marburg wykryty w Afryce

Po latach przerwy Marburg ponownie zaatakował Afrykę. Tym razem pierwsze zakażenie stwierdzono w Gwinei. Służby poszukują osób, które mogły mieć kontakt z chorym.

Pierwszy w historii przypadek wirusa Marburg w Afryce Zachodniej został potwierdzony w Gwinei. Doceniamy czujność i szybką akcję dochodzeniową pracowników służby zdrowia w Gwinei. Potencjał rozprzestrzeniania się wirusa Marburg na szeroką skalę oznacza, że musimy go powstrzymać – przekazała dyrektor regionalna WHO, dr Matshidiso Moeti.

WHO podkreśla, że Marburg ma potencjał, by "rozprzestrzeniać się daleko i szeroko". W związku z tym organizacja opracowuje plan na wypadek wzrostu zakażeń.

Chorobą marburską można zarazić się poprzez płyny ustrojowe. Osoba zakażona odczuwa silny ból głowy oraz złe samopoczucie. Po tygodniu atakuje ciężka gorączka krwotoczna, która najczęściej doprowadza do śmierci. Jak wynika z badań, wirus zabija 88 procent zakażonych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej